Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opole. Największa stajenka w regionie tym razem bez żywych zwierząt i wspólnego spotkania. Zamiast tego koncert kolęd w świątyni [ZDJĘCIA]

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Tradycja tworzenia świątecznych stajenek wywodzi się z włoskiego Asyżu, gdzie w 1223 r. św. Franciszek zorganizował pierwszą żywą szopkę.
Tradycja tworzenia świątecznych stajenek wywodzi się z włoskiego Asyżu, gdzie w 1223 r. św. Franciszek zorganizował pierwszą żywą szopkę. Krzysztof Marcinkiewicz
Szczepanowickie Betlejem, chociaż skromniejsze niż jeszcze w 2019 r., przyciąga tłumy mieszkańców. W tamtejszym kościele odbył się również koncert kolęd.

Przy szopce, która co roku budowana jest przy parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach, spotkaliśmy panią Joannę, mieszkankę Opola. Jak zapewnia, jeszcze dwa lata temu była z mamą na wspólnym kolędowaniu, które odbywało się przy żywych zwierzętach. W tym roku spotkanie nie odbyło się, za to w kościele miał miejsce koncert kolęd.

Jaka szkoda, że pandemia wywróciła wszystko do góry nogami – wzdycha pani Joanna.

Jak dodaje, na święta powinniśmy sobie życzyć, żebyśmy za rok spotkali się już w normalnych okolicznościach.

Tradycja tworzenia świątecznych stajenek wywodzi się z włoskiego Asyżu, gdzie w 1223 r. św. Franciszek zorganizował pierwszą żywą szopkę. Inicjatywa szczepanowickiej stajenki narodziła się 22 lata temu w głowach ówczesnych wikarych ks. Rudolfa Świerca, obecnie dziekana opolskiego oraz ks. Piotra Burczyka, proboszcza parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Nysie. Pomysł przyjął się i z roku na rok szopka stawała się coraz większa. Dochodziły kolejne zwierzęta, a szczepanowickie Betlejem zdobywało rozgłos w całym regionie.

W tym pandemicznym roku stajenka skoncentrowana jest na rodzinie, jako najważniejszej części społeczeństwa. Powstała ścieżka edukacyjna, opracowana wspólnie z ks. drem Jerzym Dzierżanowskim, diecezjalnym duszpasterzem rodzin. Jest na niej przedstawiona działalność Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia.

Nieprzypadkowo w drugi dzień Świąt o godz. 16 w kościele odbył się koncert kolęd pod hasłem „Rodzina w orkiestrze, orkiestra w rodzinie”. Ze względu na sytuację pandemiczną, świątynia mogła pomieścić ograniczoną liczbę osób. Dlatego występ był również transmitowany w internecie.

Kolędowanie od małego dziecka wiąże nas z Kościołem, z domem rodzinnym. Na dzisiejszym koncercie w sposób szczególny chcemy pokazać naszą orkiestrę, która w tym roku świętuje 40. lecie swojego powstania – mówi ks. dr Sławomir Pawiński, proboszcz parafii św. Józefa.

Szczepanowicka stajenka stać będzie do 6 stycznia czyli Święta Trzech Króli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opole. Największa stajenka w regionie tym razem bez żywych zwierząt i wspólnego spotkania. Zamiast tego koncert kolęd w świątyni [ZDJĘCIA] - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto