Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opole. Nie daj się oszustowi! Uczniowie i seniorzy poznali sposoby na bezpieczeństwo w sieci

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Spotkania edukacyjne poprowadzili praktycy cyberbezpieczeństwa z Narodowego Banku Polskiego, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu oraz Krajowej Administracji Skarbowej.
Spotkania edukacyjne poprowadzili praktycy cyberbezpieczeństwa z Narodowego Banku Polskiego, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu oraz Krajowej Administracji Skarbowej. Mateusz Majnusz / Nowa Trybuna Opolska
Na Uniwersytecie Opolskim odbyły się warsztaty poświęcone bezpieczeństwu w sieci. Wzięli w nich udział uczniowie opolskich szkół podstawowych i licealnych, a także seniorzy z Opola.

Spotkania edukacyjne poprowadzili praktycy cyberbezpieczeństwa z Narodowego Banku Polskiego, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu oraz Krajowej Administracji Skarbowej.

- Internet to wspaniałe narzędzie, które jednak może zniszczyć ludziom życie. Dlatego warto informować, jak poważne konsekwencje mogą nas spotkać, jeśli będziemy nieostrożni – mówi Bożena Kaleta, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Opolu.

- Cieszę się, że tyle instytucji zdecydowało się zaangażować w tę akcję edukacyjną. Tylko wspólne działanie może przynieść wymierne korzyści. Codziennie odnotowujemy wiele przypadków oszustw w internecie, a przestępcy coraz lepiej próbują się ukrywać w przestrzeni wirtualnej. Chcemy, aby poprzez takie wydarzenia wzrastała świadomość ludzi – tłumaczy nadinsp. dr Rafał Kochańczyk, komendant Wojewódzki Policji w Opolu.

Dzieci i seniorzy najbardziej narażeni na cyberataki

Uczestnicy dzisiejszej debaty zgodnie podkreślali, że mają nadzieję, że to nie ostatnia wspólna akcja dotycząca bezpieczeństwa w sieci.

- Zakres dzisiejszych warsztatów z cyberbezpieczeństwa wpisuje się w misje i cele, które realizujemy w procesie dydaktycznym na naszym wydziale. Uniwersytet Opolskim jest nie tylko instytucją kształcącą, ale także ważną instytucją społeczną na mapie naszego regionu, dlatego cieszę się, że dzisiejsze spotkanie ma miejsce właśnie na naszej uczelni – wyjaśnia dr hab. Adam Drosik, prof. UO, dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej.

Jego zdaniem, grupą najbardziej narażoną na ataki hakerów są dzieci i seniorzy, dlatego tak ważne jest, aby działania edukacyjne skupione były właśnie na nich.

W trakcie pandemii nasiliły się ataki hakerów

Dla Narodowego Banku Polskiego definicja odpowiedzialności społecznej zawarta jest w motcie: „Dbamy o wartość pieniądza”. Dyrektor opolskiego oddziału NBP podkreślał, że w dzisiejszych czasach dbanie o wartość pieniądza musi się skupić również na jej ochronie w formie cyfrowej.

- Bardzo byśmy chcieli, aby historie ekspertów, którzy na co dzień dbają o nasze bezpieczeństwo, poszły w świat. Aby dzieci opowiedziały je swoim rodzicom, a dziadkowie przekazali wnukom. Żeby ten łańcuszek osób, które będą miały coraz większą świadomość, dzięki takim akcjom będzie wciąż rósł – tłumaczy prof. Paweł Frącz, dyrektor opolskiego oddziału NBP.

Z kolei Paweł Piekutowski, członek zespołu cyberbezpieczeństwa polskiego sektora finansowego Komisji Nadzoru Finansowego zwrócił uwagę, że w czasie pandemii nastąpił znaczy wzrost liczby nielegalnych transakcji i prób oszustw.

- Skala internetowych przestępstw niestety rośnie. Gdy z powodu pandemii ludzie zostali w domach, zaczęli więcej kupować i wydawać pieniędzy w sieci. To zaś spowodowało zainteresowanie oszustów, którzy na wszelkie możliwe sposoby próbują wykraść nasze dane i pieniądze – przestrzega ekspert Komisji Nadzoru Finansowego.

Więcej o dzisiejszej akcji będzie można znaleźć w piątkowym wydaniu Nowej Trybuny Opolskiej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opole. Nie daj się oszustowi! Uczniowie i seniorzy poznali sposoby na bezpieczeństwo w sieci - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto