Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opole. Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wojewoda złożył kwiaty pod Krzyżem Golgota Wschodu

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski i wicewojewoda Teresa Barańska złożyli kwiaty pod Krzyżem Golgota Wschodu.
Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski i wicewojewoda Teresa Barańska złożyli kwiaty pod Krzyżem Golgota Wschodu. urząd wojewódzki
13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, z uwagi na pandemię i obostrzenia sanitarne uroczystości w Opolu miały kameralny charakter.

Osiemdziesiąt jeden lat temu podjęto haniebną decyzję w sprawie ludobójstwa polskich żołnierzy. W wyniku decyzji Józefa Stalina rozstrzelano ponad 25 tysięcy Polaków - wojskowych jeńców i więźniów, którzy byli przetrzymywani w obozach i więzieniach.

13 kwietnia jest obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia w 1943 r. opublikowano informację o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Sejm święto uchwalił w 2007 r., aby w ten sposób oddać cześć ofiarom tamtej zbrodni.

Skromne obchody święta

Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski oddał we wtorek hołd ofiarom sowieckiej zbrodni pod Krzyżem Golgota Wschodu na cmentarzu komunalnym w Opolu-Półwsi. Z powodów epidemicznych tegoroczne obchody ograniczone były do minimum.

- Przez dziesięciolecia próbowano ukrywać prawdę o tych wydarzeniach. Nie uczono o niej w szkole, próbowano całkowicie wymazać z obiegu publicznego informację o tej brutalnej zbrodni sowietów, zrzucając winę na nazistowskie Niemcy. Teraz my, Polacy musimy zadbać o to, aby pamięć o tych wydarzeniach nigdy nie przeminęła - tłumaczy wojewoda Kłosowski.

Jak dodał, w czasach PRL obowiązywała sowiecka wersja „prawdy” o Katyniu, a za mówienie prawdy o zbrodni katyńskiej groziły szykany, więzienia, a nawet śmierć.

- Z tego powodu tak ważne jest, aby młode pokolenie Polaków również było świadome wydarzeń sprzed osiemdziesięciu jeden lat - podkreśla wojewoda opolski.

Opole upamiętni poległych w Katyniu

- O tej zbrodni nie wolno nam zapomnieć. Katyń 1940 roku to mord na polskich żołnierzach i inteligencji, ale przede wszystkim na ojcach, braciach i mężach - mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Prezydent Wiśniewski zapowiedział jednocześnie, że w najbliższych tygodniach ruszą prace związane z budową przy kościele bł. Czesława w Opolu miejsca pamięci zbrodni katyńskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opole. Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wojewoda złożył kwiaty pod Krzyżem Golgota Wschodu - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto