Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opole oficjalnie jest Stolicą Polskiej Piosenki i ma na to patent

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Witamy w Stolicy Polskiej Piosenki - neon w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
Witamy w Stolicy Polskiej Piosenki - neon w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Tomasz Wróblewski
Opole oficjalnie uzyskało prawo do nazywania się Stolicą Polskiej Piosenki. Po trzech latach starań Urząd Patentowy przyznał ochronę patentową tego sloganu.

- Zaczęliśmy o to zabiegać w 2018 roku. Te trzy lata wypełniło gromadzenie różnego rodzaju materiałów po to, by wykazać, że Opole - przez kilkudziesięcioletnie tradycje festiwalowe - ma prawo do tego, by posługiwać się tym określeniem - mówi Łukasz Śmierciak naczelnik wydziału promocji w opolskim ratuszu. - Zakończyło się to sukcesem, co nas bardzo cieszy, bo określenie jest teraz prawnie chronione.

Opatentowanie sloganu oznacza, że tylko Opole może go używać i żadne inne miasto nie może się posługiwać nawet podobnym określeniem.

Jak podkreśla Olga Welcer-Hrycaj, rzecznik patentowy przy Parku Naukowo-Technologicznym, jest to również silne narzędzie prawne do walki z nieuczciwą konkurencją.

W przypadku użycia tego określenia przez kogoś innego, Opole może starać się o odszkodowanie na podstawie prawa o własności przemysłowej.

To hasło jest tak stare, jak sam festiwal. Po raz pierwszy użył go słynny krytyk muzyczny, pisarz i publicysta Jerzy Waldorff, podsumowując I Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w czerwcu 1963 roku.

"Muszę powiedzieć jako muzyk i jako krytyk, że dawno nie miałem do czynienia z audytorium, które by reagowało na muzykę tak trafnie, tak celnie, z takim smakiem i jednocześnie z taką kulturą jak Opole. Każde miasto ma jakiś swój tytuł, który zazwyczaj dodaje się do nazwy, żeby je scharakteryzować. Chciałbym, żeby Opole miało tytuł: Opole - Stolica Polskiej Piosenki" - powiedział Waldorff.

- Patent na "Stolicę Polskiej Piosenki" to przypieczętowanie indywidualności i niepowtarzalności opolskiego festiwalu - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Uznanie tego prawa ma charakter prestiżowy. Teraz nikt nie może tego podważyć. Stolica polskiej piosenki jest jedna i jest to Opole. My wszyscy naturalnie o tym wiemy, ale festiwali w Polsce przybywa. Nasz jednak zachował swój wyjątkowy charakter. Dla artystów występ tutaj wciąż jest spełnieniem marzeń i wiąże się z wielkim wzruszeniem. Ochrona patentowa sloganu jest dla nas bardzo istotna, bo wiele działań miejskich ma związek z historią polskiej piosenki.

Przez lata wychodzącym z opolskiego dworca od razu rzucał się w oczy napis "Witamy w stolicy polskiej piosenki". Taki napis będzie też na dachu budowanego centrum przesiadkowego Opole Główne. Neon z tym hasłem można także zobaczyć w Muzeum Polskiej Piosenki.

Do urzędu patentowego zgłoszono również hasło "Przebojowe Opole".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opole oficjalnie jest Stolicą Polskiej Piosenki i ma na to patent - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto