Opole. Podatek od nieruchomości i bilety MZK od 2022 roku droższe. Wzrośnie też czynsz w lokalach komunalnych

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Opole. Podatek od nieruchomości i bilety MZK od 2022 roku do góry. Wzrośnie też czynsz w lokalach komunalnych
Opole. Podatek od nieruchomości i bilety MZK od 2022 roku do góry. Wzrośnie też czynsz w lokalach komunalnych Archiwum
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Mieszkańcy stolicy regionu od stycznia muszą liczyć się z wyższymi wydatkami. Wzrosnąć mają stawki podatku od nieruchomości oraz czynsz w lokalach komunalnych. Droższe mają też być bilety na przejazdy autobusami Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Miasto uzasadnia to wysoką inflacją, rosnącymi kosztami energii i paliw oraz stratami budżetu miasta powodowanymi Polskim Ładem.

Opole. Od 2022 rośnie czynsz w lokalach komunalnych

Najemcy lokali komunalnych zaczęli otrzymywać pisma informujące o wypowiedzeniu dotychczasowej stawki czynszu - wynoszącej 7 zł za metr kw. - oraz zapowiadające podniesienie jej do poziomu 9 zł za metr kw. Nowa stawka ma obowiązywać od początku marca 2022 roku.

- To wzrost o około 30 procent! - denerwuje się lokator jednego z mieszkań znajdujących się w zasobach miasta. - Sumiennie płacę rachunki, wkrótce o wiele wyższe, niż dotychczas, ale co się z tymi pieniędzmi dzieje nie wiem. O remonty prosimy się latami, zwykle bezowocnie - mówi mężczyzna.

Adam Leszczyński, rzecznik ratusza, tę podwyżkę uzasadnia rosnącymi kosztami utrzymania mieszkań. - Podwyżki cen prądu czy gazu, eksploatacji, a także remonty lokali komunalnych wpływają na konieczność podniesienia kosztów najmu. Warto pamiętać, że lokatorzy mieszkań komunalnych mogą liczyć na bonifikaty. W zależności od standardu czynsz może być obniżony od 5 proc do 50 proc. - wskazuje.

Opole. Od 2022 droższe bilety MZK

Na tym nie koniec podwyżek w Opolu. Z początkiem 2022 roku planowane jest podniesienie cen biletów za korzystanie z autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Na listopadowej sesji rady miasta głosowany będzie projekt uchwały w tej sprawie. Zakłada ona wzrost cen biletów jednorazowych i krótkookresowych o 6-13 proc. oraz miesięcznych i długookresowych o 6-16 proc.

Najpopularniejszy, normalny bilet jednorazowy, od 2022 roku kosztować ma 3,40 zł. Obecnie kosztuje 3 zł.

"Zmiana cen dotknie także bilet 30-dniowy normalny imienny na jedną lub dwie linie, który będzie kosztował 78,00 zł zamiast 67,00 zł oraz bilet 30-dniowy normalny imienny na wszystkie linie, który będzie kosztował 98,00 zł, zamiast 92,00 zł" - czytamy w dokumencie.

Miasto przekonuje, że pomimo podwyższenia cen biletów MZK - wprowadzonych drugi rok z rzędu, choć należy pamiętać, że wcześniejsze ceny biletów utrzymywały się na stałym poziomie od 2011 roku - pasażerowie komunikacji miejskiej w Opolu i tak będą za nią płacić mniej, niż ma to miejsce w innych polskich miastach.

Podniesienie cen biletów MZK uzasadniane jest rosnącymi kosztami paliwa - o blisko 21 proc. na przestrzeni dwóch lat, z 4061 zł/m3 netto w listopadzie 2019 r. do 4901 zł/m3 netto w listopadzie 2021 r. - a także rosnącymi kosztami pracy i zamiarami inwestycyjnymi, w tym zakupem nowych tablic świetnych.

Opole. Stawki podatku od nieruchomości wyższe od 2022 roku

Kolejny rok z rzędu miasto chce też podnieść stawki podatku od nieruchomości.

- Szalejąca drożyzna oraz zmiany podatkowe związane z Polskim Ładem, które pozbawiają miasto części dochodów od mieszkańców, wymuszają poszukiwane źródeł równoważenia wydatków lub różnych oszczędności pozwalających zrównoważyć ten ubytek dochodów - uzasadnia Adam Leszczyński.

W projekcie uchwały z nowymi stawkami podatkowymi wskazano, że w 2022 roku wzrosną one średnio o około 5 proc. w porównaniu do tego roku. Zaprezentowano też szacunkowe koszty dla trzech modeli gospodarstw, gdzie wzrosty potrafią być jednak znacznie wyższe.

Posiadacz mieszkania o pow. 50 m kw., do którego należy też 30 m kw. terenu w okolicy bloku bądź kamienicy, będzie miał w 2022 roku do zapłacenia podatek w wysokości 57,50 zł. Wcześniej było to 52,40 zł. To daje podwyżkę o 5,10 zł.

Posiadacz domu o pow. 150 m kw. posadowionego na działce o pow. 7 arów będzie miał do zapłacenia 447 zł podatku od nieruchomości. W tym roku było to 389 zł. To podwyżka o 58 zł.

Właściciel firmy, który prowadzi działalność gospodarczą w budynku o pow. 1000 m kw, który znajduje się na działce o pow. 30 arów, będzie miał do zapłacenia 28 730 zł podatku. W tym roku za takie same nieruchomości było to 27 300 zł. W 2022 roku oznacza to podwyżkę o 1 430 zł.

Podatek od nieruchomości 2022 w Opolu. Wykaz stawek

Projekt uchwały ws. podniesienia stawek podatku od nieruchomości w Opolu ma być głosowany na listopadowej sesji rady miasta. Oto pełny wykaz stawek zaproponowanych przez ratusz:

  • Grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków - 1,01 zł za metr kw. (poprzednio 0,96 zł)
  • Grunty pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych – 4,80 zł za 1 ha powierzchni (poprzednio 4,57 zł)
  • Grunty pozostałe, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego0,45 zł za metr kw. (poprzednio 0,38 zł)
  • Grunty niezabudowane objęte obszarem rewitalizacji - 3,28 zł za metr kw. (poprzednio 3,12 zł)
  • Budynki lub ich części mieszkalne – 0,88 zł za metr kw. powierzchni użytkowej (poprzednio 0,82 zł)
  • Budynki lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynki mieszkalne lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej: 27,50 zł za metr kw. pow. użytkowej (poprzednio 24,42 zł)
  • Budynki lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 12 zł za metr kw. pow. użytkowej (poprzednio 11,43 zł)
  • Budynki lub ich części związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych - 5,23 zł za metr kw. pow. użytkowej (poprzednio 4,98 zł)
  • Budynki pozostałe lub ich części, w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego: 8,39 zł za metr kw. pow. użytkowej w "starym" Opolu i 6,05 zł za metr kw. pow. użytkowej w "nowym" Opolu (poprzednio 8,10 zł w "starym" Opolu i 5,74 zł w "nowym" Opolu)
  • Budowle – 2 proc. ich wartości

Rządowa tarcza antyinflacyjna

Wideo

Materiał oryginalny: Opole. Podatek od nieruchomości i bilety MZK od 2022 roku droższe. Wzrośnie też czynsz w lokalach komunalnych - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie