Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opole. Upamiętnienie setnej rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech. Była uroczystość pod pomnikiem

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
W Opolu odbyły się uroczystości związane z setną rocznicą powstania Związku Polaków w Niemczech.
W Opolu odbyły się uroczystości związane z setną rocznicą powstania Związku Polaków w Niemczech. Krzysztof Marcinkiewicz
W Opolu odbyły się uroczystości związane z setną rocznicą powstania Związku Polaków w Niemczech. Były uroczystości pod pomnikiem, a także pokaźnych rozmiarów tort.

Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 16 mszą św. w opolskiej katedrze. Następnie uczestnicy uroczystości sformowali kolumnę, która przemaszerowała przez rynek w kierunku Placu Wolności.

Druga część miała miejsce pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż jedna ze znajdujących się tam tablic upamiętnia Pięć prawd Polaków.

Przypomniał je Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła-Wrocław i organizator uroczystości.

- Kierowali się nimi Polacy mieszkający w latach 30. w Niemczech. Posługiwali się nimi na co dzień, były one busolą ich aktywności – zapewniał.

Związek Polaków w Niemczech został założony 17 sierpnia 1922 roku w Berlinie. Prowadził działalność kulturalną, gospodarczą i polityczną, miał swoich reprezentantów w Sejmie pruskim, sejmikach krajowych i radach miejskich. Kiedy na początku lat 30. burzono zamek piastowski w Opole, to właśnie dzięki staraniu miejscowych działaczy ZPwN udało się zachować wieżę piastowską. Jest ona symbolem miasta po dziś dzień.

- Nie użalając się nad sobą, że nie mają wsparcia państwa polskiego, zabrali się do pracy od zera. Pokazali II Rzeczpospolitej i Polakom rozsianym na całym świecie, że żyją i upominają się o swoje prawa. Nie były to łatwe lata, szczególnie po 1933 r. i dojściu Adolfa Hitlera do władzy – przypominał Tadeusz Szczyrbak.

Jak dodaje, członkowie ZPwN zostawili po sobie etos pracy u podstaw. Jednym z elementów krzepienia ludu polskiego był znak Rodła używany od 1932 r. Po wybuchu II wojny światowej miały miejsce masowe aresztowania i represje, którymi objętych zostało ok. 2000 polskich działaczy. Część rozstrzelano, a 1200 trafiło do obozów koncentracyjnych. Wśród tych osób było wielu byłych powstańców śląskich i członków ich rodzin.

Jak zapewniał Tadeusz Szczyrbak, Polakom żyjącym w XXI w. potrzeba tych prawd.

- Mają wspólnotowy, solidarny wymiar. Patriotyzm spod znaku Rodła jest patriotyzmem szczególnym, nie wymierzonym przeciwko komukolwiek. Warto z niego czerpać, jak z dobrego źródła – tłumaczył.

Po przemówieniu miała miejsce wyjątkowa salwa honorowa, którą oddali strzelcy z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Nysy. Następnie uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty pod pomnikiem.

Trzecia część uroczystości miała miejsce w Filharmonii Opolskiej, gdzie najpierw skonsumowano 100-kilogramowy jubileuszowy tort, a następnie miała miejsce część historyczno-artystyczna. Uczestnicy mogli wysłuchać występu Orkiestry Dętej Łowkowice, a uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Szybowicach przedstawili program słowno-muzyczny na podstawie „ABC Dziatwy polskiej w Niemczech z 1939 r.”

Były również wykłady historyczne dotyczące historii ZPwN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opole. Upamiętnienie setnej rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech. Była uroczystość pod pomnikiem - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto