Opole zagospodaruje budynek przy ulicy Torowej dla szkoły specjalnej

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Do ZSS w Opolu chodzi i korzysta z pomocy specjalistów 200 wychowanków z Opola i powiatu opolskiego z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
Do ZSS w Opolu chodzi i korzysta z pomocy specjalistów 200 wychowanków z Opola i powiatu opolskiego z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. archiwum ZSS w Opolu
Na potrzeby Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu ma zostać zaadoptowany budynek D w Zespole Placówek Oświatowych przy ulicy Torowej w Opolu. Ma to kosztować ok 2,5 mln zł. Miasto pozyskało dofinansowanie unijne z puli, którą dysponuje urząd marszałkowski w Opolu.

Projekt obejmuje m.in.: budowę windy i podjazdu przed wejściem głównym, przebudowę sanitariatów, wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, elektrycznej, przebudowę zaplecza sali gimnastycznej z przystosowaniem dla osób z niepełnosprawnościami oraz dostosowanie do wymogów p.poż., likwidację barier architektonicznych i malowanie sal i korytarzy.

- Do opolskiego ZSS - jak podkreśla prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski - uczęszczają nie tylko uczniowie z terenu miasta, bo 40 proc. mieszka w powiecie opolskim.

Przedstawiciele ratusza podkreślają też, że to jedyna placówka w Opolu i powiecie opolskim, która zajmuje się uczniami z każdą niepełnosprawnością intelektualną, a dla ogromnej większości dzieci i młodzieży nie ma alternatywnej ścieżki kształcenia.

Marek Wróbel, dyrektor ZSS w Opolu, podaje, że w zespole funkcjonuje 28 oddziałów szkoły podstawowej, w tym 4, w których prowadzone są zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze (dla wychowanków z głęboką niepełnosprawnością) oraz 12 oddziałów w szkole przysposabiającej do pracy (chodzą tam 18-24-latkowie). Pod opieką specjalistów z SPP jest też 40 dzieci w wieku od kilku miesięcy do 7-9 lat w ramach tzw. wczesnego wspomagania rozwoju.

ZSS w liczbach to 200 wychowanków, 40 oddziałów liczących do 4 osób, 124 pracowników, w tym 85 nauczycieli. Placówka z 70-letnią tradycją funkcjonuje obecnie w dwóch budynkach: przy ul. Książąt Opolskich (w centrum miasta) i przy Bytnara Rudego (na os. AK) i nie ma miejsca na przyjmowanie nowych uczniów (nabór do szkół specjalnych prowadzonych jest przez cały rok).

- Rozporządzeniami z 2017 i 2019 roku wprowadzono ograniczenie liczby uczniów w oddziałach z maksymalnie 8 do maksymalnie 4. W związku z pojawieniem się epidemii, te przepisy muszą być bardzo restrykcyjnie przestrzegane. To sprawiło, że dysponując taką samą liczbą sal, z których niektóre mogą służyć tylko i wyłącznie np. do rewalidacji, musieliśmy rozdzielić w nich uczniów na mniejsze oddziały - wyjaśnia Marek Wróbel. - Adoptowaliśmy niektóre pracownie specjalistyczne, ale to nie wystarcza.

Stąd pomysł zaadoptowania na potrzeby szkoły specjalnej budynku przy ulicy Torowej, zarządzanego przez Centrum Kształcenia Praktycznego, w którym wcześniej mieściły się OHP.

CKP budynek częściowo już zagospodarowało na pracownie specjalistyczne. Dla szkoły specjalnej zadysponowano dwa piętra.

- Jest tam także pełnowymiarowa sala gimnastyczna, podczas gdy na Bytnara Rudego mamy bardziej salę do ćwiczeń, i pracownia do Integracji Sensorycznej, którą na osiedlu AK mamy w okrojonym zakresie - dodaje dyrektor Wróbel. - Dodatkową zaletą jest ogród, gdzie moglibyśmy prowadzić część zajęć, a teren jest tak duży, że perspektywicznie mógłby tam stanąć kolejny budynek.

Plan jest taki, żeby na ul. Torową trafili wychowankowie szkoły przysposabiającej do pracy, z których część i tak jeździła raz w tygodniu na zajęcia praktycznej nauki zawodów w CKP.

Marzeniem dyrektora Wróbla jest, żeby docelowo ZSS mieścił się w dwóch lokalizacjach: na Książąt Opolskich - dla uczniów z lżejszymi niepełnosprawnościami i korzystających z zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, dla pozostałych - na Torowej.

- Organizacja pracy w trzech odległych od siebie budynkach będzie na dłuższą metę trudna i kosztowna, bo trzeba będzie między innymi powielać zatrudnienie, przy obserwowanym odpływie specjalistów - ocenia Marek Wróbel, dyrektor ZSS w Opolu.

Rząd podjął decyzję w sprawie obostrzeń.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie