Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opolscy uczniowie nagrodzeni na konkursie w Bawarii

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Laureaci z Opolszczyzny ustawili się do wspólnego zdjęcia.
Laureaci z Opolszczyzny ustawili się do wspólnego zdjęcia. Archiwum prywatne
Uczniowie z Opola, Złotnik, Piotrówki, Krapkowic i Prószkowa zostali laureatami cyklicznego konkursu „Niemcy i ich wschodni sąsiedzi - my w Europie”. Jego podsumowanie i wręczenie nagród od było się w Bambergu.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu było hasło: „Warszawa – Wawel – Wisła. Odkryj Polskę”. Odbywa się on co dwa lata w kategoriach: literatura, plastyka, muzyka, ludzie i tradycje. W tej edycji startowali uczniowie z Bawarii (1026) i z innych krajów (361) .

Jedną z laureatek została Wiktoria Świerc z II LO w Opolu. - Napisałam pracę w języku niemieckim o roli bawarskiego freikorpsu w walkach na Górze św. Anny w 1921 roku – mówi. - Sama przy tej okazji lepiej poznałam ten fragment historii. Zdobyłam drugie miejsce.

- Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Złotnikach przedstawili historię Polski w postaci 25 własnoręcznie wykonanych obrazów – mówi Alicja Połczan, nauczycielka języka niemieckiego. - Opatrzyli je podpisami w języku niemieckim w formie pozdrowień skierowanych do współczesnej młodzieży. Udało się nam więc połączyć talenty plastyczne, znajomość historii Polski i języka niemieckiego. Nagrody zdobyli także uczniowie ze szkół podstawowych w Piotrówce i w Prószkowie (razem z partnerami ze Słowenii) oraz z gimnazjum w Krapkowicach.

Uczennice III klasy gimnazjum w Krapkowicach Julia Olender i Kalina Filus przeprowadziły wywiad z Eugeniuszem Mrozem, gimnazjalnym kolegą Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II, który mieszka w DPS „Anna” w Krapkowicach.

- Uczniowie PSP w Piotrówce przygotowali dwa projekty – mówi germanistka Joanna Szłapa-Maczurek. - Pierwszy z nich „Projektanci znaczków pocztowych z Piotrówki” zajął drugie miejsce. Skorzystaliśmy z podpowiedzi konkursowej gazetki i przygotowaliśmy projekt o znaczkach. Jednym z jego bohaterów był słynny polski rytownik Czesław Słania (od 1959 działał w Szwecji). Uczniowie zaprojektowali też znaczki związane z Polską i relacjami polsko-niemieckimi.

- Nasz drugi projekt – zwycięski – nosił tytuł „A mury runą” i był inspirowany słynną piosenką „Mury” Jacka Kaczmarskiego. W jego ramach jedna z uczennic wykonała na akordeonie ten utwór. Przygotowaliśmy także taniec z flagami Polski i Niemiec, piosenkę o przyjaźni w języku niemieckim oraz pantomimę o budowaniu murów między Polakami i Niemcami oraz o ich wspólnym burzeniu – dodaje pani Szłapa-Maczurek.

Pierwsze miejsce zajęli także uczniowie PSP w Prószkowie.
- Podobnie jak dwa i cztery lata temu przygotowaliśmy projekt razem z uczniami ze słoweńskiego Cerkno – relacjonuje nauczycielka niemieckiego Bernadeta Sonsała. - Został on tak przygotowany, by uczniowie z obu państw dowiedzieli się o kraju swoich kolegów jak najwięcej. Szukaliśmy wspólnych przysłów, wspólnej historii siegającej czasów, gdy Słowenia była częścią Austro-Węgier. Uczniowie ze Słowenii gościli w Karyntii, gdzie Słoweńcy są mniejszością i przygotowali dla naszych uczniów materiał o królu Bolesławie Śmiałym, który po zabiciu św. Stanisława, miał w tamtejszym klasztorze w Ossiach pokutować i umrzeć.

Organizatorem konkursu było Bawarskie Ministerstwo Kultury i Nauki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opolscy uczniowie nagrodzeni na konkursie w Bawarii - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto