Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opolska firma produkuje najinteligentniejsze żarówki ledowe na świecie. Dzięki nim gmina może zaoszczędzić nawet 80 proc. energii.

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Żarówki z APE LED są inteligentne, czyli moc strumienia świetlnego adaptuje się do pory dnia i roku robi to dzięki procesorowi znajdującemu się wewnątrz żarówki.
Żarówki z APE LED są inteligentne, czyli moc strumienia świetlnego adaptuje się do pory dnia i roku robi to dzięki procesorowi znajdującemu się wewnątrz żarówki. Mateusz Majnusz / Nowa Trybuna Opolska
Firma APE LED z Opola specjalizuje się w produkcji żarówek ledowych, przygotowanych z myślą o samorządach, których obowiązkiem jest utrzymanie oświetlenia ulicznego. Dzięki zastosowaniu inteligentnych żarówek APE LED gmina może uzyskać do 80 proc. oszczędności energii elektrycznej oraz poprawę bezpieczeństwa i jakości oświetlenia.

- Nie ma takiego oświetlenia, które mogłoby konkurować ze światłem naturalnym, czyli słonecznym. Dążymy jednak do tego, aby nasze żarówki jak najlepiej oddawały naturalne barwy, które nie będą przekłamywały rzeczywistości i będą naśladować światło, do którego przyzwyczaiła nas natura. Pod tym względem jesteśmy bezkonkurencyjni na rynku europejskim jak i światowym - mówi Piotr Skrobotowicz, właściciel APE LED z Opola.

Pomysł firmy APE LED polega na zastosowaniu produkowanych żarówek ledowych do już istniejących opraw ulicznych, które są w dobrym stanie, a obecnie działają w nich przestarzałe żarówki sodowe.

Oświetlenie ledowe jest bezpieczniejsze

- Tzw. „sodówki”, czyli lampy sodowe, emitują selektywne pomarańczowe światło, które zafałszowuje kolory otoczenia i zieleni. Z tego powodu od końca lat 90. XX wieku obserwuje się stopniową rezygnację z takiego oświetlenia i zastępowanie go oświetleniem ledowym. Dziś nie ma już bowiem żadnego racjonalnego uzasadnienia, aby dłużej stosować wysokoprężne lampy sodowe - podkreśla Piotr Skrobotowicz.

Kwestie wizualne danego typu oświetlenia mają znaczenie nie tylko w zabytkowych obszarach miast czy na reprezentacyjnych ulicach, ale wpływają także na bezpieczeństwo i komfort jazdy kierowców.

- Nasze żarówki ledowe są w stanie zagwarantować znaczącą poprawę widoczności okolicy, zmniejszając ryzyko wypadków i sytuacji niebezpiecznych. Jeśli poruszamy się po drodze, która oświetlana jest lampami sodowymi, światło nie jest skierowane bezpośrednio na drogę, a rozpraszane we wszystkie strony. Daje to złudne poczucie bezpieczeństwa pieszego, który sądzi, że droga jest dobrze oświetlona, a on dobrze widoczny. Jednak z perspektywy kierowcy pomarańczowa barwa oświetlenia nie daje dobrej widoczności - tłumaczy.

Żarówki APE LED pozwalają zaoszczędzić gminie

Szacunkowo w Polsce istnieje około 3,3 mln lamp ulicznych, w tym ok 65 proc. to lampy sodowe, których wydajność wynosi ok. 30 proc., więc 70 proc. zużywanej przez nie energii jest po prostu marnowana.

- Chcieliśmy to zmienić i w przypadku naszych żarówek ledowych ta strata wynosi zaledwie 5 proc. - podkreśla właściciel APE LED.

Jednocześnie zwraca uwagę, że zużycie energii lampy z żarówką sodową jest o 25 – 30 proc. wyższe niż podawana moc żarówki, i tak np. żarówka sodowa o mocy 70W zużywa ok. 90 W. Co więcej, żarówki ledowe są dwukrotnie efektywniejsze i dlatego zamiast żarówki sodowej o mocy 70W można zastosować ledową o mocy 35 W, a ilość światła będzie dla oka identyczna.

Z tego powodu oświetlenie uliczne żarówkami APE LED pozwala zaoszczędzić znaczną część budżetu miastom i gminom.

Opracowane przez opolską firmę żarówki (o mocy 35,55,75,100,125,150W) przygotowane zostały z myślą o samorządach, których obowiązkiem jest utrzymanie oświetlenia ulicznego. Żarówki te mogą być także wykorzystywane do oświetlania parków czy starówek.

Niektóre modele żarówek APE LED mogą być zastosowane w lampach okrągłych typu kula, inne w ulicznych i do tych APE przygotowało żarówki świecące tylko w jedną stronę. Dzięki temu uzyskano ograniczenie świecenia w oprawę lampy i niepotrzebne zużywanie energii.

To najinteligentniejsze żarówki na świecie

Co najważniejsze, żarówki z APE LED są inteligentne, czyli moc strumienia świetlnego adaptuje się do pory dnia i roku i robi to dzięki procesorowi znajdującemu się wewnątrz żarówki. Dodatkowo oświetlenie nie wymaga przeprojektowania infrastruktury, gdyż może być instalowane w istniejących oprawach i obwodach.

– To w obecnych czasach najważniejsza korzyść dla samorządów, które chcą ograniczać koszty oświetlenia. Nasze żarówki możemy dopasować do ich indywidualnych potrzeb w danym terenie – informuje Piotr Skrobotowicz.

LED-y można tak zaprogramować, żeby świeciły mocniej w określonych porach nocy i słabiej w okresie, kiedy ulice są mniej uczęszczane, albo dopasować czas świecenia do pór roku: w lecie świecą ok. 8 godzin, a w zimie około 16.

- W naszym systemie występuje tzw. miękki start, ponieważ nikt nie lubi, gdy mu się nagle pod oknem włączy latarnia z pełną mocą. Z tego powodu przez pierwsze sekundy żarówka świeci jedynie na 25 proc. mocy, co daje ok. 30 proc. światła. Następnie moc zwiększa się dwukrotnie, aby stopniowo dojść do maksymalnego użycia zasobów energii przez żarówkę. Po kilku godzinach zmniejsza się ponownie do 70 proc. Po kolejnej pół godzinie żarówka osiąga moc 50 proc. I tak np. w programie A2 między godz. 23 a 5 w zimę moc żarówki wynosi 25 proc. To jednak zmienia się, gdy ludzie wychodzą do pracy i oczekują, że ulica będzie oświetlona, dlatego wówczas od godz. 5 żarówka świeci się już na 50 proc. ,a o godz. 6 na 70 proc. mocy - objaśnia Piotr Skrobotowicz.

Wewnętrzne sterowanie pozwala na uzyskanie oszczędności nawet do 80 proc. i wydłuża żywotność źródeł światła. Zdaniem Piotra Skrobotowicza zastosowanie produkowanych przez APE LED żarówek w oświetleniu miejskim pozwala na oszczędności od następnego dnia od montażu, a amortyzacja następuje po około roku.

Gminy są zadowolone, bo widzą oszczędności

Potwierdzają to także liczne referencje gmin, które już skorzystały z oferty firmy APE LED. I tak przykładem jest gmina Gogolin, która w 2017 roku wymieniła część swojego oświetlenia ulicznego.

- Dzięki inteligentnym żarówkom APE LED uzyskaliśmy znaczące oszczędności kosztów energii elektrycznej ok. 60 proc. oraz wizualną poprawę jakości oświetlenia. A dostarczone wyroby spełniają najwyższe standardy, są trwałe i nie sprawiają problemów eksploatacyjnych - przyznaje burmistrz Gogolina, Joachim Wojtala.

Włodarze gmin zwracają także uwagę, że choć technologia użyta w żarówkach APE LED należy do najnowocześniejszych na rynku, można ją zastosować do już istniejących lamp ulicznych, bez konieczności ich modernizacji.

- Dla gminy koszt jest więc minimalny, ponieważ ogranicza się do zakupu żarówek i znalezienia firmy, która im je zamontuje. Chcemy w ten sposób wspierać lokalnych przedsiębiorców, którzy zajmą się montażem oraz serwisowaniem sprzętu. Jest to tak naprawdę oferta bez ryzyka, ponieważ koszt inwestycji zwraca się w czasie 12-18 miesięcy, czyli podczas trwania 7 letniej gwarancji - podkreśla Skrobotowicz.

Kiedy Chińczycy skopiują pomysł opolskiego inżyniera?

Do tej pory żarówki firmy APE LED znalazły zastosowanie w wielu miastach i gminach Polski. Są używane m.in. na placu Daszyńskiego, ulicy Korfantego czy na Moście Piastowskim w Opolu, ale także na Krupówkach w Zakopanym, w Warszawie, gminie Ozimek i Pokój, Pabianicach czy Wodzisławiu Śląskim. Wszędzie tam oszczędność energii była widoczna od pierwszego dnia użytkowania.

- Mamy najlepsze i najbardziej energooszczędne żarówki ledowe na świecie. Tylko czekam, aż nasz pomysł zostanie skopiowany przez Chińczyków (śmiech). Chcielibyśmy, aby o naszym rozwiązaniu dowiedzieli się wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, ponieważ my nie sprzedajemy kota w worku, nie obiecujemy nic, czego nie możemy udowodnić. Jedyną naszą gwarancją są żarówki ledowe o żywotności szacowanej na 10-15 lat, których zastosowanie znacznie obniża opłaty za energię elektryczną. Tylko i aż tyle. Nie wszyscy jednak nam wierzą, że faktycznie mała firma z Opola, która żarówki produkuje na miejscu, mogła wymyślić taki energooszczędny produkt, szczególnie, że konkurencja samych żarówek ledowych jest spora. Dlatego dajemy możliwość testowego zainstalowania naszych żarówek ledowych i sprawdzenie, czy rzeczywiście widać oszczędności. Potwierdzają to wszystkie opinie - dodaje Piotr Skrobotowicz.

Auto Power Electronic działa w Opolu od 1984 roku. Równocześnie zajmuje się produkcją podzespołów elektronicznych i elektrotechnicznych dla branży motoryzacyjnej, m.in. elektromagnesów wykorzystywanych do produkcji silników. Firma zatrudnia obecnie około setki osób. Jest zakładem Pracy Chronionej, zatrudnia połowę osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim i umiarkowanym, m.in. niesłyszących.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opolska firma produkuje najinteligentniejsze żarówki ledowe na świecie. Dzięki nim gmina może zaoszczędzić nawet 80 proc. energii. - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto