Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opolska wagonówka. W zabytkowych halach są remontowane wagony PKP Intercity

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Tak wyglądają ponad stuletnie hale "wagonówki" przy ul. Rejtana w Opolu.
Tak wyglądają ponad stuletnie hale "wagonówki" przy ul. Rejtana w Opolu. Sławomir Draguła
Na początku lipca PKP Intercity Remtrak przejął przedsiębiorstwo napraw taboru kolejowego w Opolu. Dzięki tej transakcji uratowane zostały miejsca pracy, pojawiła się także możliwość zatrudnienia nowych pracowników. Jak wyglądają zabytkowe hale zakładu i jak naprawia się w nich wagony. To w Opolu powstały między innymi wagoniki, które woziły nas na Gubałówkę.

Historia przedsiębiorstwa mieszczącego się przy ul. Rejtana w Opolu ma początek w 1907 roku. Powstało ono jako warsztaty naprawcze taboru kolejowego w Opolu.

Po II wojnie światowej zakłady weszły w skład Polskich Kolei Państwowych, natomiast po 1991 roku, w związku z restrukturyzacją PKP, stały się samodzielną spółką akcyjną pod nazwą ZNTK Opole.

Co ciekawe, opolskie zakłady zbudowały wagoniki kolejki, które od początku lat 90. przez wiele lat woziły turystów na Gubałówkę w Zakopanem.

Oczywiście przez wszystkie lata istnienia przedsiębiorstwo zajmowało się naprawami wagonów kolejowych - osobowych i towarowych - a także elektrycznych zespołów trakcyjnych.

"Opolska wagonówka" przechodziła kolejne przeobrażenia i zmieniała właścicieli

Niestety w 2014 roku firma zbankrutowała, a władzę przejął w niej syndyk. W grudniu 2019 roku wydzierżawiła ją spółka PKP Intercity Remtrak, która serwisuje wagony PKP Intercity.

Jeszcze podczas trwającej dzierżawy części przedsiębiorstwa, Sąd Gospodarczy w Opolu ogłosił upadłość likwidacyjną spółki Wagon Opole.

W listopadzie 2020 roku Remtrak wygrał licytację upadłej firmy i po opracowaniu długoterminowego planu rozwoju podjął decyzję o przejęciu przedsiębiorstwa.

Od początku dzierżawy przez PKP Intercity Remtrak opolski zakład wykonał naprawy ponad 260 wagonów. Obecnie w pracuje w nim około 250 pracowników, ale nowy właściciel mówi o wzmocnieniu załogi, nawet do ponad 400 osób.

PKP Intercity Remtrak zapowiada też inwestycje w Opolu. W pierwszej kolejności planowana jest budowa śrutowni czyli miejsca, w którym piaskowane będą wagony przed malowaniem oraz lakierni. Konieczne będą również remonty ponad stuletnich hal.

- Będę rozmawiał o tym z ministrem Piotrem Glińskim, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, bo hale wpisane są do rejestru zabytków - mówi Janusz Kowalski, były wiceminister aktywów państwowych, który był zaangażowany w ratowanie wagonówki.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto