Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opolskie jabłka suszone z pieca na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Jabłka suszone z pieca - nowy opolski produkt tradycyjny.
Jabłka suszone z pieca - nowy opolski produkt tradycyjny.
Opolskie może się pochwalić kolejnym produktem wpisanym na Listę Produktów Tradycyjnych, która jest prowadzona przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To jabłka suszone z pieca.

Wniosek o wpis na listę złożyła Iwona Wajrach, która razem z mężem prowadzi Gospodarstwo Agroturystyczne w Dylakach, niedaleko Ozimka.

- Przepis na suszone jabłka przejęłam od swojej mamy. Podobnie suszono owoce w rodzinie mojego męża – u babci Marii, która w tej chwili miałaby 106 lat – mówi pani Iwona. - Suszone jabłka zabierają bardzo mało miejsca, a odpowiednio przyrządzone nie ustępują w smaku świeżym owocom. Przez suszenie nie tracą nic ze swojej wartości, jedynie pozbawia się je nadmiaru wody.

Jak suszyć jabłka?

Suszyć jabłka można było kiedyś – i można również dzisiaj – różnymi sposobami:

  • na nitkach czy prętach leszczynowych na słońcu,
  • przy ognisku
  • w miejscu ocienionym, ale przewiewnym,
  • w piekarniku.

Pani Iwona wspomina, że w rodzinie jej i jej męża od pokoleń suszono jabłka przede wszystkim na piecu, na tzw. sicie, czyli drucianych siatkach naciągniętych na drewniane ramy. Często gotowano najpierw obiad, a później wykorzystywano gorące blaty kuchni do suszenia jabłek.

Do suszenia przeznacza się jabłka dojrzałe, ale twarde.

Najlepiej nadają się do tego jabłka ze starych odmian, o zwartym miąższu, kruche, nie za bardzo soczyste. Oczywiście suszyć można też owoce nowszych odmian jabłoni. Do suszenia na ramach z drutu zalecane jest krojenie jabłek w krążki a nie w ósemki, bo znacznie szybciej i lepiej schną.

Suszenie jabłek jest jednym z tradycyjnych sposobów utrwalenia na długie zimowe miesiące zapachu i smaku tych owoców oraz przydatnym sposobem na ich ochronę przed zepsuciem. W takiej postaci można je przechowywać w suchym i przewiewnym pomieszczeniu nawet do 8 miesięcy.

Suszone jabłka są doskonałym dodatkiem do zimowej herbatki, a niektórym zastępują nawet ciasto i inne słodycze.

Suszone jabłka z pieca są 71 produktem tradycyjnym z województwa opolskiego, wpisanym na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wnioski o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych składa się do Marszałka Województwa Opolskiego, a po pozytywnej weryfikacji Marszałek przesyła wniosek do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

O wpis produktu na listę mogą wnioskować m.in. osoby fizyczne, producenci, stowarzyszenia czy koła gospodyń wiejskich. Należy udowodnić, że dany produkt lub potrawa, związana jest z naszym regionem od co najmniej 25 lat.

W ostatnich latach na Listę Produktów Tradycyjnych wpisane zostały m.in.:

  • pranzunki,
  • żur żyniaty,
  • zupa rakowa,
  • babka zista,
  • krośnicka szpajza,
  • masło czyszeckie,
  • polewka z maślanki
  • ajerlikier.

Dwa z naszych produktów, wpisanych wcześniej na listę, poszczycić się mogą unijnym logo Chronionego Oznaczenia Geograficznego - to kołocz śląski oraz krupnioki śląskie.

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opolskie jabłka suszone z pieca na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto