Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opolskie Lamy 2015. Święto filmu wkrótce w Opolu! [wideo]

Anna Konopka
Dorota Nowak i Stanisław Bitka podczas konferencji prasowej dotyczącej Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy.
Dorota Nowak i Stanisław Bitka podczas konferencji prasowej dotyczącej Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Anna Konopka
Trzynasta edycja Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy potrwa od 7 do 17 października. W tym roku konkurs główny czeka wiele zmian.

- Konkurs główny potrwa od czwartku do wtorku (8-13.10) - mówi Dorota Nowak ze Stowarzyszenia Opolskie Lamy, które organizuje festiwal. - Na całość złożą się cztery bloki: filmów amatorskich, animowanych, dokumentalnych i fabularnych - dodaje.

Widzowie będą mogli swobodnie surfować pomiędzy kategoriami i oglądać filmy w dogodnych dla siebie godzinach. Bloki będą się też dublować.

Na konkurs napłynęło w tym roku ponad 300 filmów. Do kolejnego etatu zakwalifikował się m.in. jeden film amatorski opolanina - "Prosta historia" Jakuba Gryzowskiego.

Filmy amatorskie oceniać będą: Piotr Kardas, Sławoj Dubiel i Dorota Różycka, a etiudy jury w mocnym reżyserskim składzie: Dorota Kędzierzawska, Paweł Łoziński i Mariusz Wilczyński.

Przyznane zostaną maksymalnie cztery nagrody Grand Prix (dla filmu amatorskiego oraz za etiudy filmowe - za animację, fabułę i dokument).

Nowością będzie nagroda publiczności.

- Nagrodę Honorowej Lamy, czyli specjalnego odznaczenia "Lam" otrzyma w tym roku Witold Giersz, niekwestionowany nestor polskiej animacji - informuje Dorota Nowak.

Wśród bloków festiwalowych tradycyjnie jest Panorama Kina Światowego.

- Ten blok pokazuje, że festiwal jest już marką samą w sobie. Gramy m.in. najnowszy film Roy'a Anderssona "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu", "Wizytę" Michaela Madsena, "Młodość" nazywanego następcą Felliniego Paolo Sorrentino – wymienia Stanisław Bitka, jeden z organizatorów.

Natomiast na finał Dokumentalnej Odsłony Kina (14.10) przyjadą do Opola uznani filmowcy: Krzysztof Kopczyński, Paweł Jóźwiak, Roman Zięba, Adam Szymkowski i Jakub Sarwas.

Opole odwiedzą po raz pierwszy ważni dokumentaliści: Maria Zmarz-Koczanowicz, reżyserka i scenarzystka ("Wiera Gran", "Michnik. Bądź realistą, chciej niemożliwego") oraz Andrzej Titkow ("Światło odbite").

W bloku Polityka Kina Polskiego, gośćmi będą eksperci, którzy dobierali filmy do sekcji: "muzyka w filmie" (Marcin Pukaluk - kompozytor muzyki filmowej, Tomasz Gąssowski, muzyk, kompozytor, producent muzyczny i filmowy), "słowo w filmie" (Witold Sułek, poeta, pisarza, animatora kultury oraz Robert Konowalik, reżyser, scenarzysta teatralny), "debiut filmowy" (Marcin Bortkiewicz, reżyser).

Wydarzenia towarzyszące festiwalowi, to w tym roku m.in. koncert opolsko-wrocławskiej grupy Poprzytula czy wernisaże artystyczne Olgi Świąteckiej i Viktorii Marinov.

Organizatorzy zaprosili do współpracy przedstawicieli Festiwalu Animacji z Bydgoszczy (zobaczymy najlepsze animacje z Czech, Francji, Brazylii i Niemiec) i Festiwalu Złote Mrówkojady z Lublina.

Po projekcjach filmowych będzie można się bawić na after party w Kofeinie 2.0., w pubie Szarej Wilii czy Melonie.

W tym roku wydarzenia "Lam" odbędą się m.in. w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora (gala finałowa), Kinie Meduza, Teatrze im. Jana Kochanowskiego (konkurs) i sali poczekalni dworca PKP w Opolu.

Pokazy biletowane odbędą się w kinie Helios (40 zł karnet), część też w Kinie Meduza (karnety do nabycia w CK Oleska 45).

Więcej szczegółów wkrótce na www.opolskielamy.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto