MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Opolskie przedszkolaki zebrały półtorej tony zużytego oleju. Wręczono cenne nagrody za udział w akcji "Olej zdasz, drzewko masz!"

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
W CWK w Opolu podsumowano akcję "Olej zdasz, drzewko masz".
W CWK w Opolu podsumowano akcję "Olej zdasz, drzewko masz". Marcin Żukowski
Opolskie przedszkolaki od października rywalizowały, zbierając zużyty olej spożywczy. W poniedziałek 22 kwietnia w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym podsumowano akcję „Olej Zdasz, drzewko masz!”.

„Olej zdasz, drzewko masz!” to ogólnopolska proekologiczna akcja, podczas której w ramach gospodarki komunalnej gmin zbierany jest UCO (zużyty olej kuchenny), czyli olej i masło po smażeniu, olej z sałatek, puszek i konserw generowany w gospodarstwach domowych. Zebrany olej, zamiast trafić do rur kanalizacyjnych i powodować ich niedrożność, ale również zanieczyszczać środowisko, zostanie poddany procesowi recyklingu – tłumaczą organizatorzy akcji z firmy EMKA S.A.

Opole włączyło się do tych działań. Na terenie miasta ustawiono 35 pojemników, z czego aż 29 znajduje się w przedszkolach w stolicy regionu. Od października udało się zgromadzić w nich półtorej tony zużytego oleju jadalnego.

- Akcja ma na celu promowanie postaw proekologicznych i też zapewnienie najmłodszym edukacji na miarę naszych czasów, czyli przystępnej, aktywizującej, ale też zawierający element rywalizacji – tłumaczy Małgorzata Rdest, wiceprezes firmy EMKA S.A.

Rywalizacja polegała na zbiórce jak największej ilości oleju. Trzy przedszkola, które uzyskały najlepsze wyniki, nagrodzono tablicami multimedialnymi. Nagrody trafiły do:

  • Przedszkola Publicznego nr 3 im. Jana Brzechwy w Opolu,
  • Przedszkola Publicznego Integracyjne nr 51 w Opolu,
  • Publicznego Przedszkola nr 55 w Opolu.

Pozostałe przedszkola otrzymały sadzonki drzewek, które będą mogły być zasadzone na terenach zielonych przy placówkach.

- Zwracamy uwagę, aby dzieci od małego włączały się w takie działania, zarówno w życiu codziennym, jak i przedszkolnym. Rodzice chętnie zgłosili chęć udziału w konkursie - mówi Natalia Muszyńska z Przedszkola nr 4. – Patrząc globalnie na to, co dzieje się na świecie, widząc ten cały śmietnik na zagranicznych plażach, to uważam, że możemy być dumni, że mamy w Polsce takie akcje. Idziemy w dobrym kierunku – dodaje Ewa Soluch.

Zebrany olej jest przekazywany do recyklingu, dzięki czemu pozyskiwane są z niego biokomponenty do paliw.

- Recykling oleju to jest ciągle nowość. Kontynuowanie tej akcji i rozbudowanie sieci zbiórki olejów są warte rozważenia. Póki co to była akcja pilotażowa - mówi Iwona Kowalczuk, naczelnik wydziału gospodarki odpadami komunalnymi Urzędu Miasta Opola. - Takie działania przyczyniają się do wzrostu poziomu recyklingu na terenie miasta Opola.

od 7 lat
Wideo

Kiedy i jak sprawdzić wyniki matur?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opolskie przedszkolaki zebrały półtorej tony zużytego oleju. Wręczono cenne nagrody za udział w akcji "Olej zdasz, drzewko masz!" - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto