Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opolskie zakłady pracy w PRL-u. Mieszkańcy Opola, Nysy, Kędzierzyna i innych naszych miast tak zarabiali na chleb

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Rozlewnia wódek w Śląskiej Fabryce Drożdży w Wołczynie.
Rozlewnia wódek w Śląskiej Fabryce Drożdży w Wołczynie. Tadeusz Kwaśniewski
W latach 60., 70. i 80. w województwie opolskim istniało wiele zakładów pracy - od przemysłu ciężkiego, przez chemiczny, motoryzacyjny, odzieżowy, obuwniczy do spożywczego. Ale wizytówką Opolszczyzny były zakłady cementowo-wapiennicze.

Tym razem zapraszamy w podróż w czasie do opolskich zakładach pracy lat 60. i 70. Dzięki reporterom ówczesnej "Trybuny Opolskiej" - Jerzemu Grzegorzewiczowi i Tadeuszowi Kwaśniewskiemu - możemy dziś zobaczyć, jak budowano socjalizm i zarabiano wówczas na chleb.

Niestety, wielu z tych przedsiębiorstw nie ma już na mapie Opolszczyzny. Jedno z nich to Zakład Urządzeń Przemysłowych w Nysie, który z przemysłowej mapy regionu zniknął w marcu 2002 roku.

ZUP produkował maszyny i urządzenia dla przemysłu chemicznego, petrochemicznego, energetyki i ochrony środowiska. Przez ponad 50 lat fabryka wytwarzała do 35 tys. ton urządzeń rocznie, z czego w szczytowym okresie ponad 70 proc. znajdowało nabywców za granicą.

Jako generalny dostawca kompletnych obiektów wysyłała instalacje do produkcji kwasu siarkowego do Rosji, Niemiec, Czech, Maroka i Turcji. W okresie największej prosperity Zakłady Urządzeń Przemysłowych zatrudniały 4580 osób.

Kolejnym zakładem, który nie przetrwał konfrontacji z kapitalizmem i wolnym rynkiem jest krapkowicki Otmęt. Przedsiębiorstwo powstało w 1931 roku i było częścią zakładów należących do Tomasza Baty, słynnego czeskiego szewca i przemysłowca.

W latach PRL-u i po zmianach ustrojowych fabryka działała pod różnymi nazwami:

  • Fabryka Obuwia OTA w Otmęcie – Tymczasowy Zarząd Państwowy (1945–1948),
  • Śląskie Zakłady Obuwia (1948–1962),
  • Śląskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Otmęt” (1962–1999).
  • W 1976 fabryka została odznaczona Orderem Sztandaru Pracy II klasy.

W naszej galerii można zobaczyć też, jak wyglądała praca w opolskich hutach: Małapanew w Ozimku oraz Andrzej w Zawadzkiem.

Ta pierwsza w latach 60 i 70-tych była kuźnią kadr dla polskiego odlewnictwa. Posiadała własny zakład badawczy. Ściśle współpracowała z AGH w Krakowie i innymi uczelniami w zakresie prac badawczo-rozwojowych.

W ramach praktyk studenckich i zatrudnienia absolwentów wyszkoliła wielu wybitnych odlewników, którzy później z sukcesem kontynuowali swoje kariery zawodowe w innych odlewaniach.

Największy rozwój huty nastąpił po II wojnie światowej. Wybudowano nową modelarnię, rozbudowano stalownie, odlewnie, formiernie i oczyszczalnie. Oprócz innych pieców, w roku 1951 oddano do użytku największy, 18-tonowy piec łukowy „Birlec”, który zbudowali Anglicy.

W 1980 r. uruchomiono automatyczną linię formowania „Künkel-Wagner”. Równolegle z rozbudową huty następował wzrost zatrudnienia: w roku 1950 było zatrudnionych 4297 osób, 1955 – 5776, 1965 – 6011, a w 1975 najwięcej 7052 pracowników.

Na Opolszczyźnie, a dokładnie w podopolskim Murowie działała też huta szkła. Jej początki datuje się na 1736 rok. Zakład prosperował nieprzerwanie (z wyjątkiem kilku powojennych miesięcy) do końca 1995 r. Tradycje tej gałęzi hutnictwa kontynuuje firma VITROTERM-MURÓW.

W latach 60., 70. i 80. w województwie opolskim istniało wiele zakładów pracy - od przemysłu ciężkiego, przez chemiczny, motoryzacyjny, odzieżowy, obuwniczy do spożywczego. Ale wizytówką Opolszczyzny były zakłady cementowo-wapiennicze.

Kliknij w galerię i zobacz ciekawe zdjęcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto