Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opolszczyzna Aktywna Społecznie 2019 – zakończyła się gala w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA]

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Opolszczyzna Aktywna Społecznie – gala w Filharmonii Opolskiej
Opolszczyzna Aktywna Społecznie – gala w Filharmonii Opolskiej Krzysztof Ogiolda
W jej trakcie marszałek województwa opolskiego uhonorował ludzi i organizacje, działające dla dobra wspólnego.

Kapituła nagrody „Monitora Trzeciego Sektora”, kwartalnika przedsiębiorczości społecznej i organizacji pozarządowych Opolszczyzny oceniła działalność opolskich przedsiębiorstw społecznych w czterech następujących kategoriach (przedstawiła je redaktor naczelna „Monitora” Jolanta Jasińska-Mrukot):
1. ekonomia (aktywność i efektywność gospodarcza), 2. lokalność (oddziaływnie na społeczność lokalną i promowanie przedsiębiorczości społecznej), 3. reintegracja (odbudowa i podtrzymywanie samodzielnego świadczenia pracy u pracowników) 4. zespół („gra” zespołowa, ułożenie pracy zespołowej).

Zwycięzcami zostali: w kategorii I Las Vegas Polanowice, II – Perunica Byczyna, III Parasol Nysa, IV Profes Kluczbork.

- Chciałbym wam bardzo serdecznie podziękować, że jesteście tymi osobami,które biorą na siebie odpowiedzialność, za rozlicznie, złożenie wniosków, za start w konkursie – mówił marszałek Andrzej Buła. - Ale jestem wam wdzięczny także za to, że te wasze oferty są tak atrakcyjne, że tylu aktywnych uczestników jest wciąż koło was i z wami i macie dla kogo to robić. Każda wasza inicjatywa, która niesie wsparcie, służy komuś, niesie korzyści ma wielką wartość.

Po raz piąty marszałek województwa przyznał nagrody i wyróżnienia w kategorii Społecznik Roku.
Zanim zostały one wręczone prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak złożyła hołd - w imieniu zebranych śp. Karolowi Cebuli. Przedsiębiorca i filantrop został do niej nominowany. Śmierć nie pozwoliła mu jej otrzymać.
- Karol Cebula oddał swojej małej ojczyźnie serce do końca - mówiła. - Ile społecznych inicjatyw, które zdawały się nie do zrealizowania, zgłaszał, a potem doprowadzał do końca. Powiadał tak: Dla ludzi warto żyć, ale tak naprawdę nic mi nie może przynieść takiej radości jak uśmiech drugiego człowieka.

Tytuł „Społecznik Roku Województwa Opolskiego 2018" otrzymali:
Dominika Piznal - bierze aktywny udział w zajęciach terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie jak i ruchowo, angażuje się w organizację wycieczek, festynów i zabaw okolicznościowych. Reaktywowała Szkolne Centrum Wolontariatu przy Zespole Szkół w Paczkowie.. Organizowała w szkole akcje charytatywne na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej. Wdraża idee wolontariatu w środowisku młodzieżowym.

Rudolf Lawa - od blisko 30 lat zajmuje się szeroko pojętą działalnością społeczną. Ostatnie 6 lat intensywnie działa na rzecz seniorów gminy Murów. Jest inicjatorem akcji ,,Seniorzy Dzieciom”, podczas której seniorzy propagują ideę wspólnego głośnego czytania. Angażuje się w życie religijno-parafialne, jest m.in. inicjatorem i organizatorem Biegu Budkowickiego, Flowmarktu (pchli targ) i kiermaszu adwentowego.

Zofia Bachrynowska - jest mieszkanką Namysłowa i od wielu lat aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnej. Od 2001 roku zaangażowała się w pracę społeczną na rzecz seniorów. Pracuje na rzecz lokalnych 80-latków i mniejszości niemieckiej, przyczyniając się do rozwoju kultury. Ponad 10 lat była przewodniczącą Rady Programowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jest inicjatorem i współorganizatorem Namysłowskiego Festiwalu Piosenki Seniorów.

Sebastian Kwoczała - bardzo aktywnie uczestniczy w życiu społecznym Dziergowic, jest strażakiem OSP Dziergowice, w której zajmuje się Młodzieżowymi Drużynami Pożarniczymi. Dzięki jego działalności dzieci uczą się zagadnień ochrony przeciwpożarowej oraz pierwszej pomocy. Pomaga w pracach przy parafii i kościele. Uczy oraz bawi dzieci na spotkaniach i festynach organizowanych przez przedszkole i szkołę w Dziergowicach.

Wyróżnienie za działalność na rzecz lokalnych środowisk otrzymał Henryk Wierny - od 2002 roku aktywnie włączył się w nurt działalności społecznej w środowisku patriotycznym, kresowym, kombatanckim i pożarniczym. Był współorganizatorem Fundacji Sztandarów Dla Środowiska Kresowego Kędzierzyna-Koźla, Opola, Koła Emerytów KW-PSP i Polskiego Związku Działkowców. Od 10 lat finansuje pamiątkowe gadżety z okazji Wojewódzkich Dni Kresowych w Opolu oraz Dni Grodźca w Grodźcu.

Rozstrzygnięto także - po raz 11 - konkurs marszałka województwa opolskiego "Opolska Niezapominajka 2018" o tytuł najlepszej organizacji pozarządowej w województwie opolskim.

Tytuł ten otrzymali:
Fundacja KTOTO - Zrozumieć Alzheimera - celem fundacji jest prowadzenie oraz wspieranie działalności w zakresie pomocy osobom z chorobą Alzheimera oraz ich rodzinom i opiekunom; prowadzenie działalności edukacyjnej, informacyjnej, doradczej w zakresie wagi problemów związanych z chorobą Alzheimera i demencją, wymiana informacji i kształcenie osób opiekujących się pacjentami z chorobą Alzheimera.

Rybacka Lokalna Grupa Działania "Opolszczyzna" - celem organizacji jest opracowanie Lokalnej Strategii Rozwoju dla obszaru gmin: Lewin Brzeski, Murów, Niemodlin, Ozimek, Pokój, Popielów, Świerczów, Tułowice, Turawa, Zębowice oraz Łubniany; promocja obszarów rybackich; wspieranie działań na rzecz ochrony środowiska obszarów rybackich; wspieranie działań promujących dziedzictwo kulinarne oraz promocję regionalnych produktów.

Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Opolu - działalność stowarzyszenia polega na upowszechnianiu i rozwijaniu rekreacji ruchowej, sportu im turystyki oraz innych form aktywnego wypoczynku, które realizowane są w obszarach: sportu dzieci i młodzieży, sportu wysoko kwalifikowanego, sportu osób niepełnosprawnych, sportu osób w wieku senioralnym, sportu masowego.

Wyróżnienia:
Stowarzyszenie na rzecz promocji talentów "Akces" z Ozimka - misją stowarzyszenia jest wspieranie kształcenia muzycznego dzieci i młodzieży poprzez organizowanie wszelkiego rodzaju imprez artystycznych pogłębiających zainteresowania muzyką, wspieranie aktywności młodych artystów w zakresie kultury i sztuki a tym samym zwiększenie aktywności mieszkańców województwa opolskiego.

Namysłowskie Stowarzyszenie Diabetyków - celem stowarzyszenia jest poprawa sytuacji prawnej, ekonomicznej, zdrowotnej cukrzyków; ułatwienie chorym dostępu do leczenia i rehabilitacji; promocja zdrowego trybu życia; reprezentowanie interesów członków wobec władz państwowych i samorządowych; edukacja i pomoc chorym.

Nagroda Publiczności, o której zadecydowało głosowanie internautów przypadło Stowarzyszeniu na rzecz promocji talentów "Akces".

Galę podsumowała Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO.
- Jesteście zarażeni wirusem, z którego nie da się wyleczyć. Wirusem aktywności. Zarażajcie nim innych. Słowa jesteś aktywny to najpiękniejszy komplement, jaki można usłyszeć - mówiła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opolszczyzna Aktywna Społecznie 2019 – zakończyła się gala w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA] - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto