Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opolszczyzna może dostać nawet 20 miliardów złotych. Wojewoda i parlamentarzyści PiS apelują do opozycji o poparcie Funduszu Odbudowy

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
W sumie przez najbliższe siedem lat Polska może otrzymać od Unii Europejskiej nawet 770 miliardów złotych.
W sumie przez najbliższe siedem lat Polska może otrzymać od Unii Europejskiej nawet 770 miliardów złotych. Mateusz Majnusz / Nowa Trybuna Opolska
20 miliardów złotych - taką kwotę może otrzymać Opolskie z Unii Europejskiej. Pieniądze mają pomóc we wzmocnieniu gospodarki i ułatwić szybsze wyjście z kryzysu wywołanego pandemią. Czy tak się stanie, zależy od głosowania w Sejmie. Z tego powodu opolscy politycy PiS zaapelowali do opozycji, by ta poparła jednogłośnie Plan Odbudowy.

- To ogromna szansa dla naszego kraju i regionu. Pieniądze trafią nie tylko do szkół i szpitali, ale zasilą także wiele innych branż. Ważą się teraz losy, czy uda nam się w najbliższych latach wybudować kolejne drogi, obwodnice i mosty, czy może ominie nas ten skok cywilizacyjny - mówi wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

W środę wojewoda zorganizował przed urzędem konferencję prasową, na której zaprezentował przyczepę reklamową w ramach kampanii „Liczy się Polska”. Towarzyszyły mu dwie opolskie posłanki - Violetta Porowska i Katarzyna Czochara oraz senator Jerzy Czerwiński.

- Opolszczyzna może z tych pieniędzy dostać prawie 20 miliardów złotych. Pytano mnie dzisiaj, czy czasem się nie przejęzyczałam. Nie, chodzi o 20 miliardów, a nie milionów. Tyle właśnie pieniędzy może otrzymać najmniejsze województwo w Polsce - podkreśla posłanka Porowska.

Podczas konferencji w stolicy regionu posłanka Czochara i senator Czerwiński wspólnie podkreślali, że Fundusz Odbudowy jest drugim planem Marshalla i środków finansowych z tego programu "po prostu nie wolno odrzucić".

Do Polski trafi w sumie 770 miliardów złotych

Fundusz Odbudowy i Rozwoju zakłada, że do krajów członkowskich wspólnoty ma trafić 750 mld euro. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na wsparcie gospodarek w wyjściu z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Polsce z tego funduszu przypadną nawet 64 miliardy euro w ciągu trzech lat. Składają się na to dotacje wynoszące 30 mld i tanie pożyczki na łączną kwotę 34 mld.

W sumie przez najbliższe siedem lat Polska może otrzymać od Unii Europejskiej nawet 770 miliardów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto