Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opowieść o internowaniu Stefana Wyszyńskiego. "Prymas uwięziony" - premiera nowej produkcji TVP 3 Opole

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Ilustracją do filmu są miejsca internowania prymasa, fotografie, dokumenty, czasopisma z lat 50- tych, rękopisy dziennika, który prowadził prymas.
Ilustracją do filmu są miejsca internowania prymasa, fotografie, dokumenty, czasopisma z lat 50- tych, rękopisy dziennika, który prowadził prymas. Archiwum TVP 3 Opole
31 października w TVP3 Opole o godz. 20.10 odbędzie się premiera filmu dokumentalnego pt. "Prymas uwięziony". Dzień wcześniej w Kino Diana w Prudniku zaplanowano pokaz przedpremierowy. To wyjątkowa produkcja, która skupia się na okresie pobytu prymasa w Prudniku-Lesie.

Jak mówi dyrektor TVP 3 Opole Mateusz Magdziarz w tym roku opolski ośrodek Telewizji Polskiej przygotowuje w sumie trzy premiery dokumentalne.

- Ta jest szczególna, ponieważ jest wprost związana z bardzo ważnymi obchodami Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego. To obraz wychodzący nieco poza dotychczasowe publikacje, ponieważ w wielu materiałach na temat internowania prymasa wątek Prudnika był traktowany nieco po macoszemu - mówi Mateusz Magdziarz. - A to o tyle ważna historia, że internowanie w Prudniku było najdłuższym. Chcieliśmy pokazać, jak te wydarzenia wpłynęły na późniejszą postawę prymasa.

Za scenariusz i reżyserię odpowiadał Dariusz Deberny. Film dokumentalny „Prymas uwięziony” opowiada o trzech latach z życia kardynała Stefana Wyszyńskiego. - W filmie opowiadamy o aresztowaniu w Pałacu Arcybiskupim w Warszawie. Następnie o pobycie w Rywałdzie, Stoczku Warmiński, Prudniku i Komańczy. W filmie poruszamy, również kwestię Ślubów Jasnogórskich i Wielkiej Nowenny - podkreśla Darius Deberny.

O Prymasie wypowiadają się historycy oraz osoby duchowne. Wykorzystano fragmenty „Zapisków więziennych” Stefana Kardynała Wyszyńskiego, które czyta aktor Jerzy Zelnik. Niektóre fragmenty rękopisów Prymasa zostały umieszczone w filmie.

- Przygotowaliśmy również inscenizacje z życia prymasa w internowaniu. W tej roli wystąpił ks. Jan Rosiek - dodaje Dariusz Deberny. - W filmie prezentujemy liczne fragmenty artykułów z prasy polskiej, amerykańskiej i watykańskiej. Wykorzystaliśmy również materiały komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, zgromadzone w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej.

Ilustracją do filmu są miejsca internowania prymasa, fotografie, dokumenty, czasopisma z lat 50- tych, rękopisy dziennika, który prowadził prymas. Wykorzystujemy również dokumentację archiwalną: zdjęcia prymasa, fragmenty wystąpień Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Zamieszczone są wycinki z prasy krajowej, w tym takie, które oczerniały Kościół i duchownych, przez komunistyczne władze. Prezentowane są również liczne fragmenty artykułów z prasy zagranicznej.

W filmie występują:

  • prof. Jan Żaryn, historyk
  • prof. Wojciech Roszkowski, historyk
  • dr hab. Rafał Łatka, historyk, Instytut Pamięci Narodowej
  • Marian Piotr Romaniuk, biograf Stefana Kardynała Wyszyńskiego
  • ks. Wojciech Sokołowski, Kustosz Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym
  • o. Dawid Zmuda,gwardian Klasztoru Franciszkanów pw. św. Józefa w Prudniku
  • s. Beata Dzido, przełożona Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opowieść o internowaniu Stefana Wyszyńskiego. "Prymas uwięziony" - premiera nowej produkcji TVP 3 Opole - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto