Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Optymistyczna Opolszczyzna. Wydajemy na potęgę, rosną obroty w sklepach

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Pixabay
Kupujemy na potęgę. W styczniu sprzedaż detaliczna i hurtowa na Opolszczyźnie podskoczyła o prawie 40 procent. Najbardziej w kategorii meble, kosmetyki artykuły rtv i agd.

Opolski GUS opublikował najnowsze dane o sytuacji gospodarczej województwa opolskiego w styczniu tego roku. Jedną z ciekawszych informacji jest lawinowy wzrost sprzedaży detalicznej i hurtowej. Wartość towarów sprzedanych detalicznie na Opolszczyźnie w styczniu tego roku była większa o 37 procent niż w styczniu 2022. Sprzedaż hurtowa wzrosła aż o 56 procent. Tymczasem w całej Polsce sprzedaż detaliczna delikatnie spadła.

- Te dane świadczą o rosnącym optymizmie społeczeństwa. Wyszliśmy z marazmu. Dla gospodarki to dobra wiadomość. Jest szansa, że recesja będzie niewielka, jak to przewidywałem – komentuje ekonomista dr Rafał Parvi z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu. – W Chinach w styczniu konsumpcja wzrosła jeszcze bardziej i te nastroje zaczynają się przenosić do Europy. Od kilku miesięcy przestały rosnąć stopy procentowe kredytów bankowych, inflacja stanęła a nawet delikatnie się zmniejsza w niektórych krajach. Gaz tanieje, cena benzyny się ustabilizowała. Zima się kończy, gospodarstwa domowe już nie będą potrzebować zapasów węgla. To wszystko skłania nas do robienia większych zakupów.

Sprzedaż farmaceutyków, kosmetyków i sprzętu ortopedycznego wzrosła w styczniu na Opolszczyźnie, w porównaniu do stycznia 2022 - 2,5 krotnie. Trzykrotnie zwiększyła się sprzedaż mebli, artykułów rtv i agd. Wzrosła nawet sprzedaż książek i prasy. Żywność, napoje i wyroby tytoniowe kupowaliśmy na podobnym poziomie co przed rokiem, natomiast sprzedaż samochodów i innych pojazdów elektrycznych spadła o 60 procent, a paliw stałych, ciekłych i gazowych o 40 procent, co może być efektem dość ciepłej zimy i tendencji do oszczędzania na ogrzewaniu.

Jest praca, jest optymizm

Rejestr REGON zanotował w styczniu niewielki spadek liczby firm (jest ich na Opolszczyźnie ponad 110 tysięcy, ubyło w ciągu miesiąca ok. 50 firm). Jednak przez cały rok 2022 w każdym miesięcy firm w województwie przybywało i to dość regularnie po 200 – 300 miesięcznie. Bezrobocie w województwie nie rośnie, choć stopa bezrobocia jest bardzo zróżnicowana na poziomie powiatów. W Opolu wynosi ona 3,1 procent, co oznacza, że bezrobocia faktycznie nie ma. W powiecie głubczyckim przekroczyła 10 procent (10,7), w prudnickim wynosi 9,7 procent, w namysłowskim 9,6. W tych rejonach brak pracy zaczyna być problemem.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w naszym województwie wynosiło w styczniu 6 354 złote brutto (w kraju 6 884 zł) i było o 14 procent wyższe niż w styczniu 2022. Oznacza to lekki spadek siły nabywczej przeciętnej pensji, bo inflacja w tym okresie wyniosła 17 procent. Najbardziej wzrosły wynagrodzenia w przedsiębiorstwach energetycznych (o 22 procent), gdzie średnio zarabia się obecnie 9,8 tysiąca zł. brutto. Najniższe płace są z zakwaterowaniu i gastronomii (nieco ponad 4 tysiące brutto).

Kryzys w budownictwie i świński dołek

W budownictwie widać kryzys, produkcja sprzedana w ciągu roku zmalała o 20 procent. Kryzys dotyka przede wszystkim budownictwa mieszkaniowego, gdzie wartość sprzedaży spadła o połowę. W budowie obiektów inżynierii wodnej i lądowej mamy aż trzykrotny wzrost sprzedaży, co prawdopodobnie jest efektem rządowych programów wsparcia dla budowy dróg czy innych inwestycji lokalnych.

W styczniu na terenie całego województwa oddano do użytku 277 nowych mieszkań, najwięcej w Opolu. Jednocześnie urzędy wydały pozwolenia na budowę 137 nowych mieszkań, a inwestorzy rozpoczęli budowę tylko 114 lokali. Liczba pozwoleń na budowę w ciągu roku spadła o 40 procent, a liczba rozpoczętych budów o 60 procent. Z nowymi inwestycjami bardziej wstrzymują się deweloperzy niż osoby prywatne.

W rolnictwie spadł skup żywca trzody chlewnej, co może oznaczać fazę „świńskiego dołka”, która kończy się jeszcze wyższymi cenami mięsa wieprzowego w sklepach. W ciągu ostatniego roku cena żywca wieprzowego w skupie podrożała o 62 procent i był to najwyższy wzrost w kategorii produktów rolnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Optymistyczna Opolszczyzna. Wydajemy na potęgę, rosną obroty w sklepach - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto