Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszuści wyłudzili 150 tysięcy od mieszkańców powiatu kluczborskiego! Jak działają?

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Fot. 123rf.com
Opolscy policjanci przestrzegają przed falą oszustw, które dotknęły właśnie mieszkańców powiatu kluczborskiego. Przestępcy wyprowadzili z ich kont w sumie około 150 tysięcy złotych.

Jak informują śledczy z Kluczborka, przestępcy weszli w posiadanie danych osobowych oraz tych potrzebnych do logowania w różnych serwisach internetowych. Wykorzystali też złośliwe oprogramowanie, dzięki któremu wyprowadzili z kont pieniądze.

Na przykład jeden z mieszkańców powiatu kluczborskiego, został przekonany do zainwestowania w kryptowalutę, a konkretnie w bitcoiny.

Aby przeprowadzić transakcję, mężczyzna przekazał oszustowi dane do swojego konta bankowego, jak się okazało stracił w ten sposób blisko 20 tys. złotych - mówi asp. sztab. Dawid Gierczyk z Komendy Powiatowej Policji w Kluczborku.

Oszustwo na pracownika banku

Kolejne osoby straciły 100 tysięcy złotych metodą na pracownika bankowego. W tym przypadku przestępcy (z akcentem ukraińskim) podali się za pracowników banku PKO, mało tego zadzwonili z numeru telefonu łudząco podobnego do tego należącego do banku.

W trakcie rozmowy oszust namówił swoich rozmówców do pobrania aplikacji TeamViewer czy QuickSupport, dzięki którym był w stanie przechwycić dane klienta PKO i przejąć kontrolę nad urządzeniem mobilnym. W ten sposób sprawcy przelali pieniądze na swoje rachunki.

Oszustwo na portale z ogłoszeniami

Okres przedświąteczny, jak również obostrzenia związane z pandemią wirusa Covid-19 spowodowały, że coraz czyściej robimy zakupy przez strony Allegro czy też OLX. Tutaj też czeka niebezpieczeństwo.

Cyberprzestępcy korzystający bowiem z fałszywej aplikacji serwisu, która wygląda niemal identycznie jak oryginał. Jej pobranie skutkuje kompletnym wyczyszczeniem konta. O tym fakcie przekonała się mieszkanka Kluczborka , która straciła 25 tys. zł.

Oszuści wysyłają fałszywe SMS-y podszywając się pod te portale. W otrzymanej wiadomości znajdziemy link do podstrony np. Allegro umożliwiającej pobranie mobilnej aplikacji.

Na pierwszy rzut oka wszystko gra - strona ma podebrany z oryginalnej witryny układ, patrząc jednak na sam URL w adresie, zauważymy "allegroapk[.]net", czyli jednoznacznie potwierdzenie, że strona nie jest oryginalna - ostrzegają policjanci.

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

  • Pracownicy banku nigdy nie żądają od klientów podania loginu, hasła do konta ani tym bardziej kodu autoryzacyjnego SMS, jak i nie polecają instalowania aplikacji, z której mogą wykonywać ruchy na koncie klienta.
  • Uważajmy na strony internetowe, które oferują szybki i łatwy zarobek. Pod tego typu ofertami zazwyczaj czają się oszuści, którzy będą chcieli w łatwy sposób nas okraść.
  • Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich reklam wyświetlanych w Internecie oferujących promocje, których nigdzie indziej nie widziałeś, ponadprzeciętnie zyskowne inwestycje czy konkursy, w których masz gwarantowaną wygraną np. najnowszego smartfona! W większości przypadków chodzi tylko o wyłudzenie Twoich danych i oczywiście pieniędzy
  • Nie klikajmy żadnych linków/odnośników niewiadomego pochodzenia. Przekierują nas one na stronę do złudzenia przypominającą oryginalną, a następnie poprzez złośliwe oprogramowanie podczas próby logowania do serwisu lub do banku wykradną nasze dane dostępowe.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto