Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwieranie przyciskiem drzwi autobusów MZK. Pasażerowie mają wątpliwości. Co na to opolski przewoźnik?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Od soboty 16 listopada to pasażerowie MZK mają otwierać drzwi w autobusach MZK
Od soboty 16 listopada to pasażerowie MZK mają otwierać drzwi w autobusach MZK MZK Opole
Miejski Zakład Komunikacyjny postanowił zmienić przyzwyczajenia pasażerów. Sami mają sobie otwierać drzwi autobusów za pomocą przycisków przy wejściach. – Tylko co mają zrobić osoby niepełnosprawne czy niewidome? – pytają. Przewoźnik liczy na ich empatię.

MZK do zmiany przygotowywał pasażerów od dwóch tygodni. Zasada, w myśl której to oni, a nie kierowcy autobusów, będą otwierać drzwi, wchodzi w życie w sobotę, 16 listopada.

Ale klienci wskazują, że inicjatywa budzi ich wątpliwości.

– Konkretnie chodzi o osoby niepełnosprawne, niedowidzące i niewidome. Jak one mają sobie otwierać przyciski? Macać po autobusie aż na nie natrafią? Czy jednak mogą liczyć na wsparcie kierowców? – dopytuje pani Edyta.

Prezes MZK Tadeusz Stadnicki zaznacza, że takie rozwiązane we wrześniu wprowadził Wrocław, a w październiku Gorzów Wielkopolski. - U nas zbiega się ono w czasie z oddaniem do użytkowania kolejnego etapu modernizacji naszej zajezdni. Umożliwia ona podłączenie energii elektrycznej już do całej najnowszej partii 51 autobusów wyposażonych w system podgrzewania układu silnika w okresie jesienno-zimowym - tłumaczy.

- To oczywiście łatwiejszy jego rozruch, ale również umożliwienie szybszego i efektywniejszego ogrzania wnętrza autobusu. Dlatego umożliwienie pasażerom otwarcia tych drzwi, z których chcą skorzystać zarówno przy wsiadaniu, jak i wysiadaniu z autobusu, ma szczególne znaczenie, gdy mają być otwierane dla pojedynczych osób. Bo przecież w godzinach szczytu i przy największych potokach przestaje to odgrywać taką rolę. Zatem nie chodzi o zmianę przyzwyczajeń pasażerów „dla zasady”, lecz o zapewnienie im warunków, jakie preferują: cieplej w zimie, chłodniej latem – wyjaśnia Tadeusz Stadnicki.

Trwa głosowanie...

Otwieranie drzwi przyciskiem przez pasażerów to dobry pomysł?

Prezes MZK dodaje, że tylko linia nr 10 ma obecnie ponad 50 przystanków w jednym kierunku, a w ciągu dnia 98 kursów.

- To oznacza aż 4900 zatrzymań i tyle uruchomień każdych z trojga drzwi autobusu. Bardzo wiele z nich otwieranych jest bez względu na to, czy pasażer wsiada/wysiada, czy też nie. A skutki tego są przecież oczywiste – argumentuje.

Tadeusz Stadnicki podkreśla, że pasażerowie niepełnosprawni ruchowo już teraz korzystają z przycisku sygnalizującego kierowcy prośbę – potrzebę pomocy przy wsiadaniu bądź wysiadaniu z autobusu.

- I tutaj nie ma problemu. Już dzisiaj nasi pracownicy wykazują dużo wrażliwości przy obsłudze pasażerów niepełnosprawnych, również niedowidzących i niewidomych. I na taką wrażliwość liczymy również ze strony pozostałych pasażerów. Jeśli pasażer niedowidzący lub niewidomy będzie oczekiwał sam na przystanku, to nasz pracownik z pewnością udzieli stosownej pomocy przy otwarciu drzwi, a brak jakichkolwiek uwag w zakresie obsługi tej grupy pasażerów w bardzo długim okresie czasu świadczy o tym, iż podobnie jak w wielu innych miastach nie będzie z tym problemu i potrzeby wprowadzania szczególnych – dedykowanych rozwiązań – przekonuje Tadeusz Stadnicki.

Prezes MZK ryzyko problemów widzi gdzie indziej. - Doświadczenia innych miast wskazują, że nieporozumienia miały miejsce przy obsłudze w pełni sprawnych pasażerów, i to przede wszystkim młodych, ze słuchawkami na uszach i wzrokiem permanentnie skierowanym na wyświetlacz smartfona, który całkowicie pochłaniał ich uwagę – stwierdza.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto