Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ozimek kupi od huty zabytkowy most

Marek Świercz
Dziś nadal chodzą po nim hutnicy, w przyszłości mają ich zastąpić turyści.
Dziś nadal chodzą po nim hutnicy, w przyszłości mają ich zastąpić turyści.
Rada Miasta zgodziła się na nabycie od Huty Małapanew sławnego wiszącego mostu, pierwszej tego rodzaju konstrukcji w Europie. Żeliwny most wiszący na rzece Małej Panwi został zbudowany w 1827 roku według projektu ...

Rada Miasta zgodziła się na nabycie od Huty Małapanew sławnego wiszącego mostu, pierwszej tego rodzaju konstrukcji w Europie.

Żeliwny most wiszący na rzece Małej Panwi został zbudowany w 1827 roku według projektu inspektora maszynowego Schotteliusa i wykonany przez fachowców z huty, założonej pod koniec XVIII wieku na rozkaz króla Prus. Most uchodzi za cenny zabytek kultury przemysłowej i od zawsze kojarzony był z Ozimkiem. Nie był jednak nigdy żadną turystyczną atrakcją, bo znajduje się na terenie zakładu i nie można wpuścić na niego zwiedzających. Dlatego miejscowe Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi apelowało o przejęcie mostu, wyremontowanie i udostępnienie turystom.

Huta zaproponowała, że odda działkę z mostem i portiernią w zamian za umorzenie 300 tys. złotych zaległości podatkowych wobec gminy. Radni zaakceptowali ten sposób rozliczenia, ale na innych warunkach: uchwała mówi, że wyceny dokona biegły powołany przez gminę, a ta umorzy podatki, ale do wysokości 70 procent wyceny.

Płacenie podatków w naturze ma w Ozimku długą tradycję. W latach 60-tych to huta budowała w mieście wiele obiektów użyteczności publicznej i w ostatnich kilkunastu latach wiele z nich oddała samorządowi w ramach rozliczeń podatkowych. Najtaniej, bo za ułamek wartości, zbywał hutnicze mienie syndyk, który rządził nią po postawieniu zakładu w stan upadłości. Dziś właścicielem Małejpanwi jest katowicka firma Gwarant, a szefostwo huty skutecznie negocjuje z gminą warunki przekazania kolejnych obiektów. Przykładowo pod koniec 2005 roku huta oddała gminie wielki magazyn wielofunkcyjny, zyskując w zamian umorzenie 1,8 mln złotych podatku, ale z marszu - już w umowie notarialnej - zapisała sobie prawo do wydzierżawienia połowy magazynu na trzy lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto