Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pająki i skorpiony na wystawie w Wieżach KWK Polska w Świętochłowicach ZDJĘCIA

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
W Świętochłowicach trwa wystawa pająków i skorpionów
W Świętochłowicach trwa wystawa pająków i skorpionów Olga Krzyżyk
W Wieżach KWK Polska w Świętochłowicach można jeszcze do niedzieli, 20 października, zobaczyć m.in. pająka królewskiego, różne gatunki ptaszników, czarną wdowę i skorpiony. W Świętochłowicach trwa wystawa "Fascynujący świat pająków i skorpionów", która organizowana jest przez firmę z Wałbrzycha - Araneus, która przez ostatnie 20 lat zorganizowała ponad 160 wystaw w 18 europejskich krajach.

Duże ptaszniki i jadowite skorpiony na wystawie w Świętochłowicach

W świętochłowickich wieżach KWK Polska od 15 do 20 października można zobaczyć wystawę pn. „Fascynujący świat pająków i skorpionów”. W postindustrialnym obiekcie, przy ul. Wojska Polskiego, znajduje się 36 zwierząt. To pająki, skropiony oraz jedno terrarium z krocionogami, czyli roślinożernymi wijami.

Wystawa „Fascynujący świat pająków i skorpionów” pokazywana jest przez firmę Araneus już od 25 lat. Przez ten czas wystawa zwiedziła 18 europejskich krajów. Obecnie prezentowanych jest 6 wystaw - 3 w Polsce i 3 poza granicami naszego kraju. Łącznie cała wystawa firmy Araneus liczy około 400 okazów. W każdym z miast prezentowane są inne pająki i skorpiony.

- Na naszej wystawie można zobaczyć pająki i skropiony ze wszystkich kontynentów poza Europą. Mamy tutaj duże i małe pająki, groźne i niegroźne. W programie wystawy dajemy też zwiedzającym na rękę łagodnego ptasznika. Można u nas też zobaczyć gatunki pająków, które zachwycają hodowców. Są nadrzewne pająki, oczywiście nie mogło zabraknąć też czarnej wdowy i dużych ptaszników - mówi Maciej Kuta z firmy Araneus, opiekun wystawy.

W Polsce coraz więcej osób zainteresowanych jest terrarystyką. Nie dziwi więc to, że wystawę odwiedza sporo osób. Przychodzą też wycieczki szkolne. Maciej Kuta opowiada chętnym m.in. o tym czym charakteryzują się pająki i skorpiony, jak wygląda hodowla oraz jakie gatunki są najgroźniejsze na świecie. Można dowiedzieć się m.in. tego, że każdy pająk, bez wyjątku jest jadowity. Nie każdy jednak jest tak samo niebezpieczny. Wystawę odwiedzili już m.in. uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Świętochłowicach.

Na wystawie znajdują się też różne gatunki skorpionów, w tym płaski skorpion o cienkim kolcu oraz piaskowy - śmiertelnie jadowity.

Rekordy pająków:

  • Skaczące pająki, czyli skakunowate są bardzo małe od 1 do 22 mm, ale potrafią skakać na odległość 33 cm. To 25 do 100 razy więcej niż wynosi długość ich ciała.
  • W Teksasie, od koniec sierpnia 2007 r, znaleziono gigantyczną pajęczynę o powierzchni kilku hektarów. Była ona wynikiem współpracy około 250 różnych gatunków pająków
  • Na terenie Kolumbii żyje, opisany po raz pierwszy w 1977 roku, najmniejszy pająk. To Patu digua. Samiec dorasta tylko do 0,37 mm
  • Największym pająkiem świata jest samica ptasznika goliat, która dorasta do 12 cm długości korpusu i 30 cm rozpiętości odnóży

- Wystawę w Świętochłowicach można zobaczyć do niedzieli, a później przenosimy się do Radzionkowa. Tam jednak zaprezentowane zostaną inne gatunki pająków - zaprasza do zobaczenia wystawy Maciej Kuta z firmy Araneus.

Wystawę w Wieżach KWK Polska można zobaczyć do 20 października, od godziny 10 do 18.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto