Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Państwowa Straż Pożarna w Rudzie Śląskiej ma już 25 lat

UM, MM
Państwowa Straż Pożarna w Rudzie Śląskiej ma już ćwierć wieku. Dziś, w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty, w ramach Dnia Strażaka, odbyła się uroczystość jubileuszowa. Rudzcy strażacy odebrali odznaczenia, awanse służbowe, a także nagrody prezydenta miasta. Warto dodać, że mł. bryg. Andrzej Małysiak, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej, został uhonorowany Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Strażacy wręczyli też symboliczne statuetki osobom, którym chcieli przy okazji jubileuszu podziękować za współpracę.

- W ciągu tych 25 lat wyjeżdżaliśmy na akcje prawie 26 tysięcy razy. To ogrom pracy, który wykonujemy my, strażacy, ale przy wsparciu innych ludzi i instytucji – powiedział dziś podczas uroczystego apelu z okazji dnia Strażaka i 25-lecia Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Andrzej Małysiak, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej. W Miejskim Centrum Kultury rudzcy strażacy odebrali odznaczenia, awanse służbowe oraz nagrody prezydenta miasta.

- Trzeba pamiętać, że praca strażaków to nie tylko gaszenie pożarów, ale również walka z innymi niż ogień żywiołami, wyjazdy do wypadków czy interwencje na wysokościach – mówił Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej. – Dziękujemy rudzkim strażakom za to, że narażają się dla bezpieczeństwa mieszkańców. Staramy się też wspierać Straż Pożarną, dofinansowując zakup sprzętu czy właśnie nagradzając wyróżniających się strażaków – dodał. Straż Pożarna może też być pewna wsparcia ze strony rudzkich radnych. – Rada Miasta nigdy służb mundurowych, również strażaków, nie zostawiła i nie zostawi – zadeklarował Kazimierz Myszur, przewodniczący RM.

Statystyki podają, że w 2016 roku rudzcy strażacy interweniowali 1526 razy, czyli o 64 więcej rok wcześniej. – Gdy zaczynałem pracę w Rudzie Śląskiej, na początku lat 90-tych, rocznie mieliśmy niespełna 400 akcji. Teraz ta liczba zwiększyła się ponad czterokrotnie. Co ciekawe, to nie pożary są głównym powodem wyjazdów, gdyż stanowią one jedynie ok. 40 proc. wszystkich zdarzeń. W ubiegłym roku było to 612 wyjazdów, zdecydowanie mniej niż w 2015 r. – informuje mł. bryg. Andrzej Małysiak.

Strażacy najczęściej interweniowali w przypadku tzw. Miejscowych zagrożeń. W ubiegłym roku odnotowano aż 779 takich wyjazdów. Co więcej, ponad 200 razy uczestniczyli w usuwaniu powalonych i złamanych drzew, a ponad 100 interwencji związanych z pracami na wysokościach. Warto dodać także, że rudzcy strażacy ponad 100 razy wyjeżdżali do akcji związanych z rozpoznawaniem zagrożeń spowodowanych przez tlenek węgla i usuwaniem jego skutków. Liczba tych interwencji wzrosła w stosunku do lat poprzednich, ponieważ do tej pory rocznie było ok. 50 – 60. Wzrosła również liczba fałszywych alarmów, które stanowią blisko 10 proc. wszystkich zgłoszeń.

W 2016 roku Straż Pożarną otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 210 tys. zł. Pieniądze te przeznaczono na dofinansowanie zakupu dwóch samochodów kwatermistrzowskich oraz modernizację systemu łączności. Natomiast w tym roku na rudzcy strażacy mogą liczyć na 400 tys. zł. Z pieniędzy tych uda się kupić nowy samochód ratowniczo - gaśniczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto