Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park naukowo-technologiczny w Opolu. Docelowo powstanie kompleks pięciu budynków

Artur Janowski
www.michaljaroszczyk.com
Otwarto dwa pierwsze budynki Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. Działa już inkubator przedsiębiorczości, a także hala laboratoryjno - doświadczalna.

Park Naukowo- Technologiczny obsługuje obecnie ponad 40 firm. W inkubatorze przedsiębiorczości działa ich 11, głównie z branży IT (programowanie). Jest wśród nich Mouse Box, firma prowadzona przez wywodzących się z Opola wynalazców jedynej na świecie myszy z procesorem, dyskiem i systemem operacyjnym, który komunikuje się z dowolnym monitorem stając się komputerem.
- Jest też 17 firm, które mają u nas tak zwane wirtualne biuro, czyli adres do korespondencji - informuje Michał Różański, kierownik inkubatora.

Dla naukowców z opolskich uczelni przygotowano miejsce w kompleksie laboratoryjnym. Park Naukowo- Technologiczny, który wraz z sąsiadującym Centrum Wystawienniczo-Kongresowym przy ul. Wrocławskiej ma tworzyć centrum, służące biznesowi, to szansa na rozwój dla całego regionu.

Dlatego w jednej z hal w budynku laboratoryjno - doświadczalnym znajdą się m.in. maszyny i urządzenia, jakimi nie dysponują nasze uczelnie.
- Swoje roboty ustawią u nas takie firmy, jak Nutricia, czy Tower Automotive, a zainteresowani będą mogli zapoznać się z ich działaniem - zapowiada Michał Różański.

Park ma być rodzajem pomostu pomiędzy środowiskiem nauki, a przemysłem. Dlatego już poprzednie władze miasta zdecydowały o zbudowaniu pierwszego etapu parku, który współfinansowała Unia Europejska. Oba budynki powstały w niecałe dwa lata, a cała inwestycja kosztowała ponad 14 milionów złotych. Budynek laboratoryjno-doświadczalny składa się m.in. z hal produkcyjnych i pomieszczeń laboratoryjnych o łącznej powierzchni prawie 1,7 tys. m kw.

– Wybudowaliśmy halę technologiczną z możliwością podziału na cztery niezależne moduły oraz pomieszczenia laboratoryjne i biurowe - tłumaczy Barbara Gieruś–Świerczyńska z firmy Skanska, która odpowiadała za tę część parku.

Budynek wyposażono m.in. w szerokopasmowy inter-net, system pełnej wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, a także dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażono w parking zewnętrzny.
- Za nami najłatwiejsza część - przyznaje Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Stworzyliśmy instytucję, ale teraz trzeba ją wypełnić duchem kreatywności i innowacyjności. Mamy wielu młodych i kreatywnych ludzi. Teraz mają już miejsce, gdzie mogą znaleźć swoją siedzibę i wsparcie w rozwoju.

Warto pamiętać, że docelowo PNT w Opolu ma być kompleksem złożonym z pięciu budynków przeznaczonych dla nowych technologii i nauki. Niebawem miejski PNT połączy siły z Opolskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, który działa przy Politechnice Opolskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto