Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parkrun Opole. Biegali i świętowali trzecie urodziny [dużo zdjęć]

Edyta Hanszke
150. jubileuszowy parkrun Opole na 3. urodziny inicjatywy biegowej w Opolu. Organizatorzy zapraszają co tydzień w sobotę na wyspę Bolko.
150. jubileuszowy parkrun Opole na 3. urodziny inicjatywy biegowej w Opolu. Organizatorzy zapraszają co tydzień w sobotę na wyspę Bolko. Edyta Hanszke
Największa światowa inicjatywa biegowa, skupiająca ponad 4,5 mln biegaczy, obchodzi w Opolu trzecie urodziny. W Polsce odbywa się w 53 miejscach. Co sobotę na trasy wyrusza ok. 2 tysięcy osób.

W sobotę, 2 maja 2015 Opole dołączyło do grona ponad 600 lokalizacji biegów parkrun na świecie. Teraz jest już ich ponad 1200, z czego 53 w Polsce. Na 5-kilometrowej trasie w parku na Wyspie Bolko, organizowane są sobotnie, bezpłatne biegi, które odbywają się nieprzerwanie... co tydzień. Linię startu i mety znajdującą się koło kawiarni Laba, przekroczyło już blisko 5500 uczestników.

Udział w biegach parkrun jest bezpłatny, a od uczestników wymaga się jedynie dokonania jednorazowej rejestracji oraz wydrukowania i przyniesienia ze sobą nadanego kodu uczestnika.

W sobotę, 5 maja, spod Laby wybiegli uczestnicy jubileuszowego 150. biegu obchodzonego na 3. urodziny parkrun w Opolu. Najstarszy uczestnik miał około 70 lat, kolejny biegł z dzieckiem w wózku, kilkoro z psami.

Krzysztof Luboch z Szydłowa przyjechał na rowerze 20 kilometrów z Szydłowa, żeby pobiec pięć w jubileuszowym parkrunie Opole. - Nie pamiętam, który to już mój bieg. Uczestniczyłem w pierwszych, potem przestałem i teraz znowu postanowiłem dołączyć - mówił.

Biegać zaczął kilka lat temu, kiedy rzucał palenie. - Musiałem wypełnić wolny czas, żeby nie myśleć o nałogu i tak zostało - dodał.

Do Opola przyjechali też biegacze z innych miast. - Jesteśmy pięcioosobową ekipą, z czego czworo pobiegnie. W Opolu jesteśmy pierwszy raz. Teren wygląda fajnie. Zobaczymy, jak przygotowana jest trasa - mówiła przed startem Lillia Czyż z Cieszyna.

Cieszynianin Piotr Targosz dodał, że Cieszynie zorganizowano już około 100 biegów w ciągu 4 lat. On sam na koncie ma około 70, m.in. w Poznaniu, Tychach i Rzeszowie. - Stało się to naszym stylem na życie. Co sobotę, bez względu na pogodę zabieramy dzieci i biegniemy - mówił. - Jutro jedziemy do Poznania na wingsa dodał. (Światowy Bieg Wings for Life! - red.)

- Jak się spotyka na parkunie, to jest taka fajna energia, ludzie są pozytywnie nastawieni i to też bardzo przyciąga - dodał pan Piotr.

Paweł Stania, koordynator parkrun Opole szacował, że w jubileuszowej edycji pobiegło około 100 uczestników, podczas gdy średnio jest to około 40 osób. -Niektórzy są z nami od początku, ale co tydzień dołączają nowe osoby - mówił.

- W parkrun nie chodzi o czas pokonywania trasy, choć te mierzymy, żeby uczestnicy znali swoje wyniki. Ważniejsze jednak jest regularne spotykanie się i uprawianie sportu - dodał Paweł Stania.

Od początkujących do Olimpijczyków

Parkrun to największa, cykliczna inicjatywa biegowa, w ramach której organizowane są dostępne dla każdego, bezpłatne biegi na dystansie 5 km.

Został powołany do życia w Londynie w 2004 roku przez grupę biegaczy amatorów. Inicjatywa szybko zyskała popularność nie tylko w Wielkiej Brytanii ale również poza jej granicami.

Swój fenomen i rosnącą popularność zawdzięcza szerokiej formule umożliwiającej udział w biegach każdego bez względu na stopień zaawansowania, czy też kondycję, np. w RP bardziej przypomina spacer niż bieg.

Jak podkreśla Paweł Stania, parkrun to biegi dla wszystkich niezależnie od stażu biegowego. Zaawansowani biegacze wykorzystują parkrun jako doskonałą możliwość do poprawienia szybkości i wytrzymałości, dla początkujących parkrun to bieg na dystansie, który jest w zasięgu ich możliwości.

Do udziału zapraszani są biegacze z wózkami oraz czworonożnymi przyjaciółmi, czy też "kijkarze". Biegi organizowane są co tydzień, więc uczestnicy mogą stale monitorować swoją formę oraz postępy, a wyniki uzyskane w ramach każdego z biegów dostępne są w ramach tworzonego dla każdego uczestnika indywidualnego profilu.

To, co wyróżnia parkrun spośród większości imprez biegowych, to jego oddolny i niekomercyjny charakter oraz zaangażowanie w inicjatywę samych uczestników, którzy oprócz udziału jako biegacze mają również możliwość uczestnictwa w organizacji biegów w charakterze wolontariuszy.

W ramach każdej z edycji biegów uczestnicy mogą dokonywać pomiaru czasu, skanować dane biegaczy na mecie, ubezpieczać trasę, czy też robić zdjęcia. Idea parkrun zakłada, iż biegi są organizowane przez biegaczy dla biegaczy.

Jak dodaje Paweł Stania, idea wolontariatu w ramach parkrun, na której opiera się cała inicjatywa daje uczestnikom możliwość wcielenia się w rolę organizatora, co nie jest możliwe w przypadku innych imprez biegowych.

Pozwala to uczestnikom nie tylko zdobyć nowe doświadczenia ale przede wszystkim dostarcza możliwości włączenia się i zrobienia czegoś na rzecz społeczności biegaczy w swojej miejscowości.

Celem parkrun jest promocja biegania oraz prowadzenia aktywnego trybu życia. Poprzez zastosowany system identyfikacji uczestników, który oferuje bardzo prostą możliwość uczestnictwa, dodatkowym atutem parkrun jest możliwość udziału w dowolnej lokalizacji parkrun bez konieczności dokonywania ponownej rejestracji.

Jakub Fedorowicz, koordynator polskiej edycji parkrun: - Rejestracja w ramach parkrun jest jednorazowa, tak więc udział w kolejnych biegach odbywa się na podstawie wcześniej nadanego indywidualnego kodu uczestnika i nie wymaga ponownej rejestracji. Dodatkowo, uczestnicy nie są ograniczeni do możliwości udziału w jednej lokalizacji i mogą wziąć udział w dowolnym biegu parkrun w Polsce i na świecie. Tak więc będąc w sobotę rano w Londynie lub w Opolu i mając swój kod uczestnika, możemy pobiec w ramach jednej z tych edycji imprezy bez wcześniejszego zgłoszenia czy też dodatkowej rejestracji. Korzystając z tej możliwości, co roku w Polsce w ramach gościmy biegaczy z innych krajów, gdzie normalnie uczestniczą w parkrun. Coraz częściej również nasi uczestnicy odwiedzają zagraniczne lokalizacje parkrun.

Paweł Stania podkreśla, ze nowe osoby są entuzjastycznie witane w ramach społeczności parkrun. Dodatkowo, zaawansowani biegacze często wspierają początkujących, czy to poprzez wyznaczanie tempa na trasie, czy też towarzyszenie słabszym biegaczom w celu ukończenia przez nich biegów. - Na mecie czekamy solidarnie na wszystkich - zauważa.

Polska edycja parkrun zapoczątkowana została w 2011 roku w Gdyni, skąd szybko trafiła do Gdańska, Łodzi oraz innych miast. Parkrun Opole jest jedną z 53 lokalizacji parkrun w Polsce. W ramach parkrun Polska zarejestrowanych jest już ponad 100 tysięcy uczestników i liczba ta stale rośnie.

Biegi parkrun, które wszędzie rozpoczynają się o godzinie 9.00 pozwalają na poranne pokonanie 5km i powrót do domu przed 11.00 zostawiając cały weekend wciąż przed uczestnikami.

Zainteresowani udziałem w biegu parkun mogą się zarejestrować pod adresem www.parkrun.pl/rejestracja, wydrukować nadany kodu i przynieść go ze sobą na bieg. Więcej informacji nt. parkrun Opole dostępnych jest na stronie www.parkrun.pl/opole

OPOLSKIE INFO - 04.05.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto