Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pieniądze z Unii dla małych i średnich firm

(mu)
Do wzięcia są spore pieniądze – budżet dotacji dla małych i średnich firm z funduszy przedakcesyjnych nowej edycji programu PHARE 2003 to ponad 44 mln euro.

Do wzięcia są spore pieniądze – budżet dotacji dla małych i średnich firm z funduszy przedakcesyjnych nowej edycji programu PHARE 2003 to ponad 44 mln euro. Jest jeszcze jedna dobra informacja: wymagania stawiane wnioskodawcom starającym się o pieniądze są łagodniejsze niż w dostępnym aktualnie programie „Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw”.

Wspomniana wyżej kwota jest przeznaczona dla małych i średnich przedsiębiorstw na inwestycje i usługi doradcze. — Wysokość dotacji inwestycyjnych dla tych firm będzie wynosić od 30 do 50 proc. kosztów kwalifikowanych (w PHARE 2001 maksymalna dotacja inwestycyjna wynosiła 25 proc.) – mówi Marta Nowicka z akredytowanej przez PARP firmy doradczej DGA. S.A. — Zmienił się też wymóg dotyczący kredytu bankowego. W PHARE 2001 był on obowiązkowy, teraz nie jest już wymagany. Jeśli jednak przedsiębiorca zdecyduje o finansowaniu inwestycji z dwóch równoległych źródeł, czyli ze środków własnych i kredytu, może korzystać nie tylko z oferty banku, ale również funduszy pożyczkowych należących do Krajowego Systemu Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Wysokość dofinansowania w programach doradczych PHARE 2003 będzie wynosiła 50 proc. kosztów kwalifikowanych projektu (w PHARE 2001 było to 60 proc.).

Ważne adresy
Szczegóły dotyczące wszystkich przewidzianych na ten rok dotacji można znaleźć na stronach:
www.parp.gov.pl,
www.funduszephare.pl

Wnioski można składać w następujących instytucjach:

• Województwo śląskie – Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S. A., Katowice
• Województwo małopolskie – Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S. A., Kraków

Program przedakcesyjny PHARE 2003 został podzielony na programy krajowe i programy regionalne. Dla przedsiębiorców w całym kraju przewidziano następujące programy doradcze i inwestycyjne: „Rozwój i modernizacja przedsiębiorstw w oparciu o nowe technologie”, oraz „Ścieżka od innowacji do biznesu”. W wybranych województwach małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły się ubiegać o dofinansowania w ramach programów „Rozwój przedsiębiorstw”, „Rozwój przedsiębiorstw eksportowych”, „Technologie Informatyczne dla Przedsiębiorstw” oraz „Fundusz Dotacji Inwestycyjnych”.

Każdy z programów zarówno regionalnych, jak i krajowych przewiduje inną kwotę dotacji, precyzując zarazem, jakie usługi doradcze czy inwestycje mogą być zrefundowane. W programach PHARE 2003 różnicowano wysokość dotacji na inwestycje, w zależności od powiatu, w którym działa firma przedsiębiorcy. I tak np. można zrefundować 30 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji w powiatach miasta Warszawa i Poznań, 40 proc. kosztów w powiatach miasta Kraków, Wrocław, Gdańsk, Gdynia, Sopot oraz 50 proc. kosztów we wszystkich pozostałych powiatach. Wszystkie programy, w ramach których można pozyskać dotację na usługi doradcze, muszą być realizowane przez akredytowanych doradców. Przedsiębiorca, który skorzysta z usługi doradcy może uzyskać do 50 proc. dotacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto