Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy zbiornik na biogaz w oczyszczalni ścieków w Opolu jest już gotowy

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Oczyszczalnia ścieków w Opolu.
Oczyszczalnia ścieków w Opolu. Jarosław Małkowski
Przy ulicy Ceglanej w Opolu właśnie stanął jeden z dwóch zbiorników na biogaz. Druga komora ma być wylewana w drugiej połowie października.

Jesteśmy na półmetku realizacji największej inwestycji w historii Opola - mówi Mateusz Filipowski, członek zarządu WiK Opole. - To łącznie 33 projekty, dofinansowane z puli unijnej, warte 207 mln zł, realizowane w Opolu, ale także w Zawadzie (remont stacji uzdatniania wody).

Właśnie zakończono wylewanie pierwszej z dwóch komór fermentacyjnych, w których będzie powstawał biogaz. Każda o wysokości 27 m. - Biogaz będzie zasilał w energię elektryczną całą oczyszczalnię ścieków, co w przyszłości będzie dawało duże oszczędności firmie, a co za tym idzie, ceny za wodę i ścieki nie będą rosły tak szybko - dodał Mateusz Filipowski.

I podkreślił, że już dziś stawki w Opolu są jedne z najniższych w Polsce, a miejska spółka chciałaby tę pozycję na krajowej liście utrzymać.

Dotychczas WiK produkował już energię elektryczną z biogazu, ale na dużo, dużo mniejszą skalę, a że energia elektryczna jest coraz droższa, to wydajność biogazowni postanowiono zwiększyć kilkukrotnie.

Pytany o oddziaływanie biogazowni na środowisko, członek zarządu WiK podkreślił, że w projekcie mowa jest o warunku pełnej hermetyzacji, co oznacza, że nie będą się z niej wydostawały brzydkie zapachy.

Marcin Szemainda, prezes budującej komory firmy Baumar z Polskiej Nowej Wsi, wyjaśnił, że zastosowana metoda ślizgu pozwoli na uzyskanie dużej szczelności zbiornika. - To pierwszy tego typu obiekt budowany tą metodą. W 9 dni, przez 24 godziny na dobę, stawiamy go od zera do pełnej wysokości. Ma średnicę 20 metrów i objętość 65 m. sześć - wyliczał prezes Baumaru.

Pracom budowlanym w ubiegłym tygodniu przyglądali się uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. K. Gzowskiego oraz Zespołu Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II w Opolu.

Druga komora ma być wylewana w drugiej połowie października, także non stop. Inwestycje prowadzone w miejskiej oczyszczalni (przy ul. Wrocławskiej i Ceglanej) mają kosztować 170 mln zł. WiK ma rozliczyć ten projekt do 2022 roku i do tego czasu biogazowania musi być oddana do użytku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto