Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plaga komarów w Opolu, jakiej nie było od lat. Dlaczego jest ich tak dużo? Miasto zapowiada odkomarzanie

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Mieszkańcy Opola mnie kryją swojego niepokoju i zastanawiają się czy urząd miasta w tym roku zdecyduje się na przeprowadzenie odkomarzania.
Mieszkańcy Opola mnie kryją swojego niepokoju i zastanawiają się czy urząd miasta w tym roku zdecyduje się na przeprowadzenie odkomarzania. fot. GettyImages/Andrei Sauko
Pomimo, że wakacje za nami, a temperatura odczuwalnie jest już niższa, komary nie ustępują. Takiej plagi w Opolu nie było od wielu lat. Znienawidzone przez wszystkich owady dają się nam mocno we znaki. Dlaczego jest ich tyle o tej porze roku?

Swędzący problem mieszkańców Opola i okolic

Mieszkańcy Zaodrza, Wójtowej Wsi, Szczepanowic oraz Chmielowic alarmują, że od kilku dni nie sposób wyjść na zewnątrz i nie zostać pogryzionym przez komary. Podobnie zresztą jest także w podopolskich miejscowościach – Suchym Borze, Komprachcicach, Zawadzie czy Dobrzeniu Wielkim. Wszędzie tam mieszkańcy zmagają się z masowanym atakiem komarów.

- Takiej plagi komarów jak mamy teraz nie pamiętam od dawna. Nie tylko wieczorem, ale już od godz. 16 nie da się wyjść na ogródek ani pospacerować, bo zaraz nad głową pojawia się chmura komarów. To jest nie do zniesienia. Ostatnie ciepłe dni trzeba spędzać w domu, bo na zewnątrz nie da się wytrzymać – skarży się jeden z naszych czytelników.

Skąd taka plaga komarów we wrześniu?

Opolscy ekolodzy również zaobserwowali, że w ostatnich dniach komarów jest wyjątkowo dużo. Jest to jednak zjawisko zupełnie normalne, choć mocno uprzykrzające życie.

- Larwy komarów zazwyczaj wykluwają się wiosną i latem, a te, których jaja zostały złożone jesienią, pozostają przez zimę w stanie hibernacji. Zdarza się jednak, że larwy mogą przetrwać nawet kilka lat, więc podejrzewam, że teraz nastąpiła kumulacja i w jednym momencie wykluły się komary z jaj złożonych na przestrzeni dwóch, a może trzech lat – wyjaśnia dr Krystyna Słodczyk, biolożka i ekolożka z Opola.

Wpływ na to miała odpowiednia pogoda, czyli ulewne, ciepłe deszcze i temperatura powietrzna powyżej 20 stopni Celsjusza.

- Larwy komarów rozwijają się w zbiornikach wodnych, bo tam samica składa zapłodnione jaja, ale larwy występują nawet w wysuszonych kałużach. Wystarczy więc, że parę dni popada, a wkrótce larwy przybierają postać dorosłą i wyruszają na poszukiwanie ciepłej krwi – tłumaczy dr Słodczyk.

Czy w Opolu będzie przeprowadzone odkomarzanie?

Mieszkańcy nie kryją swojego niepokoju i zastanawiają się czy urząd miasta w tym roku zdecyduje się na przeprowadzenie odkomarzania.

- Akcja odkomarzania odbędzie się w najbliższych dniach – zapewnia Adam Leszczyński, rzecznik prezydenta Opola.

Wytypowano już miejsca, gdzie przeprowadzone zostanie opryskiwanie. To w sumie 14 lokalizacji, gdzie występuje najwięcej komarów oraz te najbardziej uczęszczane przez mieszkańców.

To m.in. teren wyspy Bolko, ale bez ogrodu zoologicznego, okolice Młynówki, Parku Nadodrzańskiego, ścieżki rowerowej nad Odrą, parku na osiedlu Armii Krajowej, parku na terenie Sławic czy cmentarza komunalnego w Opolu-Półwsi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Plaga komarów w Opolu, jakiej nie było od lat. Dlaczego jest ich tak dużo? Miasto zapowiada odkomarzanie - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto