Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płonący horyzont na opolskim niebie. Co to za zjawisko? Zdjęcia internautów

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Głuchołazy
Głuchołazy Sylwia Bednarek
Promienie słońca znów pomalowały opolskie niebo w niezwykłych barwach. Niektórym internautom udało się nawet uchwycić absolutnie unikatowe zjawisko słupów słonecznych, które kiedyś uważane były za... obecność UFO.

Po raz ostatni niezwykłe zjawiska na opolskim niebie miały miejsce na początku grudnia. Obserwowano wówczas przede wszystkim tzw. "krwawe niebo". Taki fenomen często obserwowany jest w okresie przedświątecznym, a starsi mieszkańcy zwykli mawiać, że wtedy "Mikołaj piecze pierniki".

Niemal miesiąc po przesileniu zimowym na opolskim niebie znów pojawiły się piękne kolory. "Płonący horyzont" nad jeziorem w Dębowej uchwyciła za pomocą zwykłej komórki pani Beata Domańska.

- Akwen Dębowa jest moim ulubionym miejscem bo można obserwować piękne zachody słońca i mam z nim miłe wspomnienia z dzieciństwa - mówi pani Beata.

Wyjątkowe zdjęcia robiło w ostatnich dniach wielu Opolan. Takie zjawiska obserwować można głównie przed przesileniem zimowym i już po nim.

Dlaczego wtedy?

Promienie przenikają przez grubą warstwę atmosfery. W wyniku tego tylko fale o większej długości trafiają do naszych oczu, jest to światło czerwone. To z kolei rozpraszane jest przez parę wodną tworzącą chmury, przez co również one zmieniają kolor. W ten sposób obserwować możemy bardzo bogatą paletę barw: od czerwonego, przez pomarańczowy, żółty, aż po różowy i czy delikatny fiolet.

Niezwykle ciekawe zjawisko zaobserwował także pan Henryk Szary z Kędzierzyna-Koźla. Na grupie facebokowej "Niezwykła Opolszczyzna" umieścił zdjęcia tzw. słupa świetlnego.

"Wyglądało, jakby światło było wchłaniane przez kosmos" - skomentował na portalu pan Henryk.

Jak podaje Polarpedia "słupy świetlne obserwujemy jako jasne filary, wyglądające jak kolumny światła skierowane do nieba lub z nieba w kierunku powierzchni Ziemi. Jest to zjawisko optyczne, które zachodzi, gdy naturalne lub sztuczne światło jest załamywane przez kryształki lodu."

Według źródła w bardzo zimne dni, kryształy lodu (tzw. „pył diamentowy”) tworzą się bardzo blisko powierzchni Ziemi. Płaskie kryształki lodu, zwykle obecne tylko w wysokich chmurach, unoszą się w powietrzu blisko powierzchni Ziemi, a ich poziome ścianki odbijają światło w dół.

Źródłem światła może słońce („słupy słoneczne”) i księżyc („słupy księżycowe”). Słupy świetlne można zobaczyć o każdej porze dnia.

Zjawisko to jest tak rzadko spotykane w regionach innych niż Arktyka, że w przeszłości było zgłaszane jako spotkania z UFO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto