Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po przetargu do Błotnika i Wiślinki trafią nowe jachty. „100 łodzi żaglowych na 100-lecie zaślubin Polski z morzem” nadal aktualne

Anna Szade
Anna Szade
Warunki do żeglowania w Błotniku są doskonałe
Warunki do żeglowania w Błotniku są doskonałe Fot. Wawrzyniec Rozenberg
Czy łodzie z tegorocznego projektu „100 łodzi żaglowych na 100-lecie zaślubin Polski z morzem” trafią na wody w całym regionie? W ramach projektu gmina Pruszcz Gdański miała zakupić do swojej stanicy żeglarskiej w Wiślince pięć wieloosobowych jachtów szkoleniowych, a gmina Cedry Wielkie do mariny w Błotniku dziesięć. Sprawdzamy, czy inicjatorzy tego pomysłu nadal mają wiatr w żaglach, czy też już z niego zrezygnowali.

23 miasta i gminy z całego Pomorza na początku lutego br. były zainteresowane projektem „100 łodzi żaglowych na 100-lecie zaślubin Polski z morzem”. To inicjatywa Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, ściśle związana z tegorocznym jubileuszem. Z łódek mają korzystać młodzi adepci żeglarstwa, tym bardziej że w naszym regionie są do tego znakomite warunki, bo żeglować można nawet 8 miesięcy w roku.

Urząd Marszałkowski w Gdańsku wyjaśnia, że żagle obecnie ma w swoich rękach gmina Pruszcz Gdański. Przedstawicielka tamtejszego Urzędu Gminy zapewnia, że projekt nie został ani wstrzymany, ani „zamrożony”.

- Gmina Pruszcz Gdański podjęła się przeprowadzenia zamówienia publicznego w imieniu swoim oraz pozostałych 22 gmin biorących udział w przedsięwzięciach strategicznych województwa pomorskiego pn. „Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska” oraz „Pomorskie Szlaki Kajakowe”, realizowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 - informuje Marzena Maciuk, główny specjalista ds. pozyskiwania funduszy strukturalnych Urzędu Gminy w Pruszczu Gdańskim.

Z małym poślizgiem, ale przygotowania trwają.

- Choć stan epidemii na moment przyhamował prace nad realizacją projektu zakupu łodzi, to jednak nie został on porzucony i zostanie w najbliższym czasie sfinalizowany - zapewnia Marzena Maciuk. - W maju zakończyliśmy prace nad specyfikacją istotnych warunków zamówienia. Zgodnie z podpisanym z naszymi partnerami porozumieniem specyfikacja została wysłana do poszczególnych samorządów do konsultacji.

W ubiegłym tygodniu zakończyło się przyjmowanie uwag, które zainteresowani włodarze mogli mieć do przedstawionego projektu dokumentacji przetargowej. Później, zgodnie z obowiązującymi procedurami, przyjrzy im się Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii będzie można zrobić następny krok, czyli ogłosić przetarg.

- Mam nadzieję, że będzie to jeszcze w czerwcu - mówi Marzena Maciuk

.

Zgodnie z założeniem projektu, mają to być jednakowe łodzie, które łącznie kosztować mają ok. 3,5 mln zł. 3 mln zł wykładają władze regionu. Są to wygospodarowane środki unijne z realizowanych przez Urząd Marszałkowski projektów „Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska” oraz „Pomorskie szlaki kajakowe”. Pozostałe wydatki mają być pokryte z lokalnych budżetów uczestników przedsięwzięcia: Gdańska, Czerska, Karsina, Malborka, Cedrów Wlk., Kartuz, Ustki, Żukowa, Sopotu, Czarnej Dąbrówki, Sierakowic, Pruszcza Gd., Kobylnicy, Pucka, Kosakowa, Kępic, Władysławowa, Kościerzyny, Łeby, Rzeczenicy, Stężycy, Konarzyn i Czarnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto