Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podróż autokarem może być bardziej komfortowa. Naukowiec z Opola opatentował właśnie wynalazek

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Zainteresowanie wynalazkiem już jest.
Zainteresowanie wynalazkiem już jest. Sindbad
Prof. Marian Bartoszuk z Politechniki Opolskiej opracował innowacyjny system, który znacznie poprawi komfort pasażerów rejsowych i turystycznych autokarów. Wynalazek naukowca właśnie został opatentowany.

– Lubię jeździć w dalekie trasy, poznawać ciekawe kraje. Swego czasu byłem w Albanii. Powrotna podróż do Polski autokarem trwała ponad 28 godzin. W pewnym momencie jeden z pasażerów musiał skorzystać z toalety. Z kabiny WC na cały autobus szybko rozprzestrzenił się fetor. Nie dość, że tak długa podróż sama w sobie jest męcząca, to przez wyziewy stała się dodatkowo uciążliwa. To uciążliwy problem, który dotyczy wszystkich pasażerów. Chyba każdy z nas wsiadając do autokaru rejsowego już automatycznie wybiera miejsce jak najdalej od kabiny toaletowej. Zacząłem myśleć, jak można temu zaradzić – wspomina prof. Marian Bartoszuk z Katedry Technologii Maszyn i Materiałoznawstwa Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej, który opracował innowacyjny system wentylacji autobusowych toalet.

Naukowiec właśnie zdobył patent, który ma zaradzić temu problemowi. Rozwiązanie te może być używane nie tylko w rejsowych autobusach, ale także np. w szynobusach. Sprawdza się w pojazdach z silnikiem spalinowym.

Obecnie w ściance autobusowej toalety umieszczony jest wywietrznik. Podczas jazdy powietrze pobierane jest do środka kabiny, tworzy się delikatne nadciśnienie i teoretycznie wszystko powinno ulatywać przez ten sam wywietrznik. Jednak to nie zawsze się sprawdza. Wystarczy wiatr boczny albo inne zawirowania i powietrze z powrotem jest wtłaczane do autobusu razem z toaletowymi wyziewami.

- Moje rozwiązanie polega m.in. na zaślepieniu wywietrznika, wówczas powietrze z toalety pobierane jest przez silnik, który potrzebuje do pracy powietrza. Takie rozwiązanie wpisuje się w ideę projektowania zrównoważonego, gdyż nie trzeba montować dodatkowego silnika, wszystko odbywa się na jednym napędzie – tłumaczy prof. Marian Bartoszuk, który przyznaje, że praca nad opatentowaniem wynalazku jest wymagająca.

O szczegółach swojego rozwiązania profesor nie chce jednak rozmawiać ze względu na ochronę patentową.

Tym, żeby wynalazek naukowca Politechniki Opolskiej znalazł zastosowanie zajmuje się Centrum Transferu Technologii.

– Zainteresowanie wynalazkiem już jest. Rozpoczynamy pierwsze rozmowy z przedsiębiorcami zajmującymi się produkcją autobusów – mówi mgr Piotr Sterniuk z Centrum Transferu Technologii Politechniki Opolskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Podróż autokarem może być bardziej komfortowa. Naukowiec z Opola opatentował właśnie wynalazek - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto