Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podsumowano turniej honorowego krwiodawstwa "Młoda krew ratuje życie". Opolska młodzież oddała ponad 1438 litrów krwi

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Młodzi krwiodawcy z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Opolu od lat są w gronie laureatów turnieju. Dawid Zelek (w środku) sam oddał już 9 litrów krwi.
Młodzi krwiodawcy z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Opolu od lat są w gronie laureatów turnieju. Dawid Zelek (w środku) sam oddał już 9 litrów krwi.
23 szkoły ponadgimnazjalne Opolszczyzny i dwie uczelnie wzięły udział w XVI edycji turnieju w honorowym krwiodawstwie „Młoda krew ratuje życie”. Opolska młodzież oddała w minionym roku szkolnym ponad 1438 litrów krwi. W środę w Urzędzie Marszałkowskim nagrodzono najbardziej ofiarnych.

W minionym roku szkolnym 1356 uczniów opolskich szkół średnich oddało łącznie 1071 litrów krwi, a 786 studentów Politechniki Opolskiej i wyższej szkoły medycznej z Opola ponad 367 litrów krwi. Chociaż placówek uczestniczących w turnieju było mniej, niż przed rokiem, to młodzież oddała o 184 litry krwi więcej.

Zwycięzcą turnieju pod względem ilości oddanej krwi (96, 750 l) jest Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie. Na drugim miejscu znalazł się Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu (94, 950 l), a na trzecim Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, czyli popularny Gzowski w Opolu (83, 336). Gzowski triumfował też w innej kategorii, uwzględniającej aktywność uczniów. Na jednego dawcę w tej szkole przypada niemal litr oddanej krwi.

- Sukcesem nie są konkretne wyniki, sukcesem jest samo honorowe krwiodawstwo, czyli bezinteresowne dzielenie się życiodajnym płynem - mówi Zdzisław Ślemp, dyrektor ZSTiO.

Dawid Zelek z Gzowskiego do tej pory oddał już 9 litrów krwi. - Mam wrodzoną chęć niesienia pomocy innym - mówi Dawid, który jest nie tylko honorowym dawcą, ale też strażakiem i ratownikiem w grupie ratowniczej PCK. - Zachęcam do krwiodawstwa moich kolegów. Zawsze, gdy idę oddać krew zabieram kogoś ze sobą. To, że nasza szkoła od lat ma tak dobre wyniki w krwiodawstwie to zasługa szkolnego koordynatora akcji, Mirosława Śliwińskiego.

- Nikt nie wie, kiedy będzie potrzebował krwi jako leku. Dzięki temu, że ona jest oddawana bezinteresownie, mamy ją na bieżąco - podkreśla Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Centrum Krwiodawstwa w Opolu. - Młodzież stanowi bardzo dużą grupę wśród dawców. Ludzie tak wcześnie włączeni w ideę promowania honorowego krwiodawstwa zostają z nami na długie lata. Konkurs PCK, którego jesteśmy współorganizatorem, rozwija postawę prospołeczną i prozdrowotną wśród młodzieży. Uwrażliwia na czynienie dobra i przyczynia się do ratowania zdrowia innych osób. Choć to konkurs, to jednak nie ilości są najważniejsze. Liczy się naprawdę każda kropla krwi.

Laureaci dostali puchary i nagrody, ale wyróżnionym mógł czuć się każdy.

- Bohaterstwo ma wiele twarzy . Dla mnie bohaterami jesteście wy - mówił do zebranej młodzieży wiceprezydent Opola, Przemysław Zych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podsumowano turniej honorowego krwiodawstwa "Młoda krew ratuje życie". Opolska młodzież oddała ponad 1438 litrów krwi - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto