Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogotowie podatkowe - cz.II

[email protected]
Oto druga część odpowiedzi na podatkowe watpliwości naszych czytelników. Na pytania odpowiada Bogusława Leźniewicz z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku.

Oto druga część odpowiedzi na podatkowe watpliwości naszych czytelników. Na pytania odpowiada Bogusława Leźniewicz z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku.

- Podatnik w 2004 roku zawarł z developerem umowę o zakup mieszkania. Odbiór mieszkania nastąpił w miesiącu sierpniu 2005 r. i został potwierdzony stosownym protokołem odbioru. Ponieważ mieszkanie było odebrane w stanie surowym podatnik poniósł wydatki związane z jego wykończeniem. Czy zajęcie lokalu na podstawie umowy przyrzeczenia sprzedaży oraz podpisanego protokołu odbioru jest wystarczającym "tytułem prawnym" uprawniającym do skorzystania z odliczenia od podatkuw ramach ulgi remontowej poniesionych wydatków na wykończenie lokalu mieszkalnego?

- Tak. Na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy obniżony o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku
mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów. Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uważa się m.in. własność, umowę użyczenia, umowę najmu, umowę dzierżawy lub inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo do korzystania z lokalu mieszkalnego. Jeżeli przed ustanowieniem własności lokal został przekazany lub udostępniony na podstawie innej umowy zobowiązującej do m.in. ponoszenia kosztów eksploatacji związanych z użytkowaniem lokalu, to umowa ta stanowi tytuł prawny do odliczeń z tytułu poniesienia wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego - w tym również wydatków związanych z wykończeniem lokalu mieszkalnego. Zatem poniesione przez podatnika w 2005 roku wydatki na wykończenie lokalu mieszkalnego od momentu odbioru lokalu mieszkalnego potwierdzonego protokołem odbioru podlegają odliczeniu od podatku w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego.

- W 2004 r. poniosłam wydatek na zakup okien. Poniesiony wydatek został odliczony od podatku w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego w składanym zeznaniu podatkowym za 2004 rok. W 2005 roku Spółdzielnia Mieszkaniowa dokonała częściowego zwrotu poniesionych wydatków w 2004 r. na zakup okien. Czy otrzymany zwrot ze Spółdzielni Mieszkaniowej należy uwzględnić w zeznaniu podatkowym za 2005 rok?

- Tak. Stosownie bowiem do zapisu art. 27a ust. 14 ustawy o podatku dochodowym (w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r.), jeżeli podatnik skorzystał z ulgi remontowej, a następnie po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone. Zatem w zeznaniu podatkowym za 2005 rok podatnik jest zobowiązany do doliczenia do podatku należnego 19% z kwoty zwrotu uzyskanej ze Spółdzielni Mieszkaniowej.

- Jestem inwalidą I grupy. Czy mogę odliczyć kwotę 2.280 zł., jeżeli używam własnego samochodu na dojazd na zabiegi rehabilitacyjne? Jakie dowody będą potrzebne do udokumentowania tych wydatków?

- Tak. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje możliwość odliczenia od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne poniesionych w związku z używaniem samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznymprzewozem na niezbędne zabiegi rehabilitacyjne - do wysokości 2.280 zł.
Podatnik nie jest obowiązany do posiadania rachunków stanowiących o wysokości faktycznie poniesionych wydatków. Należy jednak zwrócić uwagę, iż omawiana ulga wolą ustawodawcy przyznana została tylko na przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo - rehabilitacyjne. Zatem warunkiem dopuszczającym odliczenie od dochodu przed opodatkowaniem poniesionych wydatków jest, by osoba niepełnosprawna posiadająca I lub II grupę inwalidztwa w danym roku podatkowym istotnie poddawała się takim zabiegom. Ulga ta nie przysługuje bowiem tylko z racji posiadania własnego samochodu przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną, gdy
osoba niepełnosprawna takim zabiegom się nie poddaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pogotowie podatkowe - cz.II - Pomorskie Nasze Miasto

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto