Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pola wyschły na wiór

Beata Sypuła
Andrzej Chwastek, rolnik z Czarnego Lasu koło Częstochowy; kombajnem kieruje Marek Woźniak. To na tych terenach susza wyrządziła największe szkody
Andrzej Chwastek, rolnik z Czarnego Lasu koło Częstochowy; kombajnem kieruje Marek Woźniak. To na tych terenach susza wyrządziła największe szkody
Śląscy rolnicy mogą starać się o kredyty klęskowe na wznowienie produkcji. Chętnych już jest wielu, bo straty, jakie wyrządziła susza, są - zdaniem pracowników Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - ogromne.

Śląscy rolnicy mogą starać się o kredyty klęskowe na wznowienie produkcji. Chętnych już jest wielu, bo straty, jakie wyrządziła susza, są - zdaniem pracowników Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - ogromne. Spać mogą spokojnie tylko rolnicy z południowych rejonów województwa.

Trudną sytuację, podobnie jak w całej Polsce, spowodował brak opadów w końcu czerwca i pierwszej dekadzie lipca.

Susza na północy

- Aby można mówić o klęsce spowodowanej na przykład suszą, musi być kilku-kilkunastu rolników poszkodowanych nią na terenie jednej gminy - wyjaśnia Zbigniew Małecki ze Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bielsku-Białej. - My na południu województwa mamy gleby bardziej zwięzłe, mieliśmy też latem więcej opadów, dlatego u nas susza przeszła łagodniej. Nikt nie będzie się starał o kredyty klęskowe.

Zgoła inaczej jest na północy województwa. Najgorzej - w gminie Żarnowiec w powiecie zawierciańskim - gdzie klęska suszy dotknęła 855 gospodarstw i ponad 7 tys. hektarów upraw. Komisje klęskowe powołane przez wojewodę śląskiego oszacowały straty na ponad 7,3 mln złotych.

- Najwięcej gospodarstw ucierpiało w północnej części województwa, gdzie występują lekkie gleby, szczególnie narażone, jeśli deszcz nie pada - mówi Mirosław Drożdż z Wydziału Środowiska i Rolnictwa Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. - W Niegowej straty zanotowały 732 gospodarstwa, 718 w gminie Lipie, 703 w Mykanowie, 755 w Szczekocinach, 690 w Pilicy, 529 w Krzepicach, 488 w Mstowie.

Lokalny kataklizm

Jeszcze dokładnie nie wyliczono wszystkich strat w całym województwie. Wciąż szacują je komisje powołane przez wojewodę śląskiego. Na terenach, gdzie słońce prawie spaliło glebę na wiór, ucierpiały wszystkie uprawy, ale najbardziej zboża jare i ozime, ziemniaki, buraki, rośliny pastewne, drugi pokos zielonek. Plony mogą być niższe o 20-30 procent niż w ubiegłym roku i niż się spodziewano.

Susza nie wszędzie spowodowała takie same szkody, najpoważniejsze występują lokalnie. W innych rejonach województwa jest lepiej, ale w sumie poszkodowanych jest ponad 10 tysięcy gospodarstw z 90 gmin. W nich straty sięgają od kilkudziesięciu tysięcy do trzech milionów złotych.

Kredyt po klęsce

Rolnicy, których gospodarstwa dotknęła susza, i którzy ponieśli straty oszacowane przez jedną ze 100 komisji powołanych przez wojewodę, mogą się ubiegać o kredyty klęskowe z dopłatami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jak poinformowało biuro prasowe wojewody, w najbliższych dniach zwróci się on do Ministerstwa Rolnictwa o uruchomienie pierwszych takich kredytów dla gospodarstw z 38 śląskich gmin. Wystąpił też do ministerstwa o przedłużenie terminu szacowania strat.

Plan pomocy
- Możliwość ubiegania się o kredyty klęskowe to na razie jedyne wsparcie, na jakie mogą liczyć rolnicy - zauważa Mirosław Drożdż. - Rząd zdecydował o ustanowienia od 1 września programu pomocy dla gospodarstw rolnych w celu złagodzenia skutków suszy. Jednak na razie nie ma stosownego rozporządzenia ministra rolnictwa lub Rady Ministrów.

Program rządowy przewiduje m.in. pomoc materialną w postaci tony pszenicy, dopłaty do materiału siewnego oraz wypłatę dopłat bezpośrednich za 2006 r. w pierwszej kolejności poszkodowanym. Na indywidualny wniosek rolnika będzie także świadczona pomoc w opłacaniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne, odraczanie terminu płatności składek, rozkładanie ich na raty oraz niestosowanie kar wobec producentów rolnych, którzy nie wywiążą się z limitu produkcji mleka. Według rządu, pomocą objętych zostanie 300 tys. gospodarstw rolnych w całym kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto