Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polder Żelazna. Rozpoczęto realizację wielkiej inwestycji przeciwpowodziowej pod Opolem. Ma mieć ponad 400 hektarów powierzchni [ZDJĘCIA]

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Polder Żelazna. Rozpoczęto realizację wielkiej inwestycji przeciwpowodziowej pod Opolem
Polder Żelazna. Rozpoczęto realizację wielkiej inwestycji przeciwpowodziowej pod Opolem UM Opole
Przebudowa polderu Żelazna ma zabezpieczyć przed zalaniem północną część Opola oraz dalsze nadodrzańskie miejscowości. Inwestycja pochłonie około 100 milionów złotych. Ma być gotowa na początku 2023 roku.

Polder Żelazna istnieje od ponad 80 lat. Ma powierzchnię 200 hektarów i jest w stanie przyjąć około 1,7 mln metrów sześciennych wody.

Przebudowa ma sprawić, że będzie w stanie przyjąć sześć razy więcej wody, około 10 mln metrów sześciennych. Ma zająć powierzchnię około 400 hektarów.

Umowę na jego wykonanie podpisano pod koniec 2020 roku. Prace budowlane już trwają.

- Dzięki tej inwestycji prowadzonej przez Wody Polskie, we współpracy z Opolem i województwem opolskim, zdecydowanie poprawi się bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Opola i okolicznych samorządów - komentuje Arkadiusz Wiśniewski, prezydent miasta.

Wartość inwestycji to około 110 mln złotych. Przebudowa bądź wykonanie od podstaw zupełnie nowych wałów nad Odrą - ich łączna długość to 15 km - kosztuje około 64 miliony, a wykonawcą jest firma EPT z Katowic.

Odrębną częścią zadania są prace w przepompowni. Te kosztują ponad 8 mln zł, a wykonawcą jest firma Naviga-Stal z podwrocławskiego w Kiełczowa. Pozostałych 40 mln złotych Wody Polskie wyłożyły na pokrycie kosztów wykupu gruntów pod rozbudowę polderu Żelazna.

Arkadiusz Wiśniewski przypomina, że około 30 milinów wyłożono z budżetu Opola. Pieniądze te posłużyły za wkład własny umożliwiający sięgnięcie po dotację unijną, z której pokryta będzie reszta kosztów inwestycji.

Jeśli podczas realizacji przebudowy polderu Żelazna nie nastąpią żadne komplikacje, to zadanie to będzie gotowe na początku 2023 roku.

Dzięki temu w razie wezbrania Odry przez zalaniem mają być zabezpieczone m.in. domy i zakłady przemysłowe w północnej części miasta. Woda nie powinna też już zalewać obwodnicy północnej Opola, tak jak miało to miejsce podczas powodzi z 2010 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto