Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Władysława II Opolskiego. Tak ma wyglądać rzeźba, która stanie przy Zamku Górnym w Opolu

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Władysław II Opolski - projekt pomnika
Władysław II Opolski - projekt pomnika UM Opole
Prace nad pomnikiem Władysława II Opolskiego mają jeszcze potrwać kilka miesięcy. Tworzący go artysta zaprezentował już kształt monumentu. Odsłonięcie planowane jest na wiosnę 2021 roku.

Inicjatywę budowy pomnika Władysława II Opolskiego miejscy radni zatwierdzili w 2019 roku. Na początku wybrano zwycięski projekt spośród kilkunastu zgłoszonych, którego autorem jest Maciej Jagodziński–Jagenmeer z Torunia.

Prace nad monumentem są już na tyle zaawansowane, że urząd miasta zaprezentował to, jaki kształt będzie miała rzeźba.

Postać jest gotowa – to na ten moment wysoki na około 2,5 metra model. Docelowo Władysław II Opolski odlany zostanie z brązu. Prace nad pomnikiem potrwają jeszcze przynajmniej kilka miesięcy. Całość kosztować ma ok. 350 tysięcy złotych - informuje Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik ratusza.

Pomnik Władysława II Opolskiego ma stanąć przy Zamku Górnym, zrewitalizowanym pod koniec 2018 roku i będącym obecnie jedną z atrakcji turystycznych Opola.

Lokalizacja nie jest przypadkowa. To na polecenie tego władcy wybudowano bowiem Zamek Górny. Sam Władysław II Opolski mieszkał w tym zamku do śmierci w 1401 roku. Był już wtedy w konflikcie z królem Władysławem Jagiełłą i utracił większość majątku. Władysław II Opolski został pochowany w kościele franciszkanów, jednak jego nagrobek nie zachował się do naszych czasów.

Pomnik ma stanąć na terenie zielonym obok wejścia na kładkę nad fosą, która prowadzi do zabytkowej wieży zamku. Treść tablicy na cokole ma być następująca: "Władysław II (ur. 1326/1330 – zm. 1401) książę opolski, wieluński, kujawski, dobrzyński, pan Rusi, palatyn Węgier i namiestnik Polski, fundator klasztoru Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie i darczyńca obrazu NMP".

- Jest szansa, że „książę wróci” do Opola już wiosną 2021 roku. Dzięki temu w stolicy województwa upamiętnionych zostanie trzech najwybitniejszych Piastów opolskich. Kazimierza I Opolskiego podziwiać możemy w rynku, Władysław II Opolski stanie przy swojej dawnej siedzibie, zaś Jan II Dobry znajduje się przed gmachem Uniwersytetu Opolskiego przy ul. Oleskiej - wylicza Katarzyna Oborska-Marciniak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto