Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje szpital tymczasowy w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Kiedy przyjmie pierwszych pacjentów?

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Szpital tymczasowy w CWK w Opolu pomieści 150 łóżek, każde z dostępem do tlenu. Po otwarciu dostępnych będzie także 38 łóżek dla intensywnej terapii, czyli respiratorowych.
Szpital tymczasowy w CWK w Opolu pomieści 150 łóżek, każde z dostępem do tlenu. Po otwarciu dostępnych będzie także 38 łóżek dla intensywnej terapii, czyli respiratorowych. Mario
Szpital tymczasowym dla chorych na COVID-19 w CWK w Opolu pomieści 150 łóżek, każde z dostępem do tlenu. Po otwarciu dostępnych będzie także 38 łóżek dla intensywnej terapii, czyli respiratorowych. Wykonawcy opuszczą obiekt 27 listopada, a kilka dni później będą mogli tu trafić pierwsi pacjenci.

Pod koniec ubiegłego tygodnia zakończono prace stricte budowlane - podział obiektu na strefy chorych, budowa sanitariatów, wydzielenie część dla intensywnej terapii. Na zewnątrz wylano już także fundamenty pod zbiornik na ciekły tlen, a z drugiej strony CWK - na lądowisko dla helikopterów.

Do końca tego tygodnia w obiekcie będą trwały prace instalacyjne - doprowadzenie prądu, zapewnienie wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania oraz stworzenia instalacji tlenowej. Na ostatni tydzień listopada zaplanowano odbiory techniczne i sprzętowe. 27 listopada wykonawca ma zejść z placu budowy.

Kiedy szpital tymczasowy w CWK w Opolu przyjmie pierwszych pacjentów?

- Harmonogram nie jest zagrożony. Sprzęt z Agencji Rezerw Materiałowych dostarczany jest do szpitala na bieżąco, a dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego prowadzi rekrutację personelu. Na początku grudnia będą mogli tu trafić pierwsi pacjenci - powiedział Adrian Czubak, wojewoda opolski, na środowej konferencji prasowej.

Szpital pomieści 150 łóżek, każde z dostępem do tlenu. Po otwarciu dostępnych będzie także 38 łóżek dla intensywnej terapii, czyli respiratorowych.

- Docelowo chcemy, żeby było tu 75 łóżek OIOM-owych, co znacznie poprawi zabezpieczenie pacjentów w najcięższym stanie. W tej chwili w całym regionie mamy 54 takie stanowiska, z czego zajętych 39 - mówił wojewoda Czubak.

Wojewoda nie powiedział jednak ilu anestezjologów będzie w szpitalu niezbędnych, ani jaki personel już udało się dla szpitala tymczasowego pozyskać. Budowa szpitala tymczasowego w CWK ruszyła 24 października.

Jednocześnie wojewoda zapowiedział, że w miarę opadania fali epidemii w regionie władze przywracać będą stopniowo poprzednie świadczenia w szpitalach przekształconych na potrzeby działań antycovidowych. W tej chwili w niesienie pomocy ofiarom koronawirusa w całym regionie zaangażowane są 22 jednostki zdrowotne. Część z nich została całkowicie przekształcona, a część działa hybrydowo.

Stale rośnie liczba łóżek covidowych w regionie. 1 listopada było ich 816, a obecnie jest 1085. W ostatnich dobie zajęte były 644 łóżka.

Wojewoda powiedział też, że obecnie na Opolszczyźnie mamy 52 ogniska koronawirusa, z czego połowa jest domach pomocy społecznej i zakładach opiekuńczo-leczniczych, gdzie na bieżąco dostarczane są środki ochrony osobistej i wszelka inna pomoc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto