Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj historię Armii Krajowej. Wystawa IPN stanęła w centrum Opola

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
W Opolu prezentowana jest wystawa Instytutu Pamięci Narodowej poświęcona Armii Krajowej. Wydarzenie ma związek z jubileuszem 80-lecia utworzenia tej największej armii konspiracyjnej działającej w czasie II wojny światowej. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonała reprezentująca środowisko kombatantów por. Helena Kamerska ps. „Halina”.

Wystawę tworzy kilkadziesiąt plansz prezentujących m.in. genezę powstania, zakres działania i sylwetki wybranych konspiratorów. Powstała z okazji trwającego 80-lecia powstania Armii Krajowej. Początek jubileuszu przypadał na 14 lutego 2022 roku. Jej organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej. Plenerowa prezentacja od czwartku (5 stycznia) jest dostępna na opolskim placu Jana Pawła II, między ulicą Ozimską a teatrem.

- Temat jest niebagatelny, dlatego że dotyczy Armii Krajowej, ale też wystawa jest imponująca, ponieważ, jak państwo widzicie, jest olbrzymia i wiem, że cieszy się popularnością. Chciałabym, żeby tak było wśród mieszkańców Opola – mówiła dr Iwona Demczyszak, naczelnik delegatury IPN w Opolu.

Armia Krajowa była największą armią podziemną w Europie, działającą podczas II wojny światowej. Liczyła ok. 400 tys. członków. Jak przypomniała naczelnik opolskiej delegatury IPN, organizacja ma na swoim koncie brawurowe akcje, m.in. dywersyjne dokonywane przez Kierownictwo Dywersji AK działające na terenach państwa polskiego okupowanych przez Niemców.

Armia Krajowa formalnie została rozwiązana z początkiem 1945 roku, ale wielu żołnierzy kontynuowało konspiracyjną działalność niepodległościową w nowej rzeczywistości kreowanej przez Sowietów. Działo się tak zarówno na terenie Polski w nowych, powojennych granicach, jak i na Kresach Wschodnich, gdzie zostały zwarte skupiska ludności polskiej.

W otwarciu wystawy uczestniczył dr Piotr Ruciński z wrocławskiego IPN, współautor prezentacji odpowiedzialny za część poświęconą gen. Tadeuszowi Bór-Komorowskiemu, komendantowi AK w latach 1943-1944 .

- Generał Bór-Komorowski jest symbolem i emblematem Armii Krajowej. Jego nazwisko łączy się z wielkimi, polskimi pytaniami. Przede wszystkim o sens i okoliczności decyzji o Powstaniu Warszawskim. Serdecznie zachęcam do rozważania tych problemów i pogłębiania wiedzy o Armii Krajowej. Jestem przekonany, że nasza wystawa może być dobrym początkiem – stwierdził historyk.

W wydarzeniu udział wzięli również prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, dyrektor Instytutu Śląskiego dr Bartosz Kuświk, prezes Okręgu Opolskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Krzysztof Marcinkiewicz. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonała reprezentująca środowisko kombatantów por. Helena Kamerska ps. „Halina”.

- Dla mnie ta wystawa jest bliska, byłam uczestniczką Powstania Warszawskiego – powiedziała.

Pani Helena była sanitariuszką w Zgrupowaniu „Chrobry II”, po wojnie zamieszkała w Opolu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poznaj historię Armii Krajowej. Wystawa IPN stanęła w centrum Opola - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto