Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prof. Marek Tukiendorf nie żyje. Kiedy pogrzeb rektora PO? W poniedziałek, wtorek i środę pożegnanie, główne uroczystości w czwartek

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Prof. Marek Tukiendorf nie żyje. Zmarł tragicznie 18 lipca 2019 roku w wieku 55 lat.
Prof. Marek Tukiendorf nie żyje. Zmarł tragicznie 18 lipca 2019 roku w wieku 55 lat. Politechnika Opolska
Pogrzeb rektora Politechniki Opolskiej, prof. Marka Tukiendorfa, odbędzie się w czwartek (25 lipca) w Opolu - podała uczelnia. W poniedziałek, wtorek i środę uroczystości pożegnalne.

Uroczystości żałobne odbędą się w czwartek, 25 lipca 2019 roku o godzinie 13:00 w Katedrze Opolskiej p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego - poinformował prorektor ds. nauki, prof. Marian Łukaniszyn, na stronie internetowej politechniki.

Szczegółowy program uroczystości będzie opublikowany po weekendzie.

Trumna z ciałem prof. Marka Tukiendorfa będzie wystawiona w poniedziałek (22 lipca) i wtorek (23 lipca) od godziny 18:00 do 19:00, a w środę (24 lipca) od godziny 14:30 do 15:00 w kaplicy przy Kościele św. Anny w Czarnowąsach (w północnej części cmentarza, na wprost bramy wejściowej). Wystawienie będzie połączone z różańcem.

Prof. Marek Tukiendorf zmarł tragicznie w środę, 17 lipca, wieczorem. Przyczynę jego śmierci bada prokuratura.

Księga kondolencyjna poświęcona pamięci prof. Marka Tukiendorfa, jest wystawiona w Rektoracie Politechniki Opolskiej (budynek nr 7, II kampus, ul. Prószkowska 76, I piętro sala 114).

Marek Tukiendorf urodził się 9 października 1964 w Polskiej Cerekwi w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Był polskim chemikiem, specjalizującym się w inżynierii i aparaturze chemicznej, profesorem nauk rolniczych, nauczycielem akademickim, w latach 2005–2012 pełnił funkcję prorektora ds. nauki Politechniki Opolskiej oraz rektora Politechniki Opolskiej w kadencjach 2012–2016 i od 2016 do dziś.

Był też wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) oraz pełnił rolę Przewodniczącego Komisji Stałej ds. Współpracy Międzynarodowej w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Przewodniczył Kapitule Konkursu na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce „Interstudent”. Jest autorem blisko 200 publikacji i opracowań.

Z wykształcenia inżynier chemik. W 1988 roku ukończył studia magisterskie i rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu, przemianowanej następnie na Politechnikę Opolską. W 1996 roku uzyskał tytuł doktora na Politechnice Łódzkiej. W 2004 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego nadany przez Akademię Rolniczą w Lublinie. Tytuł profesora nauk rolniczych otrzymał w 2009 roku.

Koordynował powstanie Centrum Współpracy Polska – Chiny „Instytut Konfucjusza” i angażował się w budowanie relacji polsko-chińskich.

W 2015 roku został mianowany członkiem organizacji Diplomaten International działającej na rzecz integracji europejskiej i rozwoju Unii Europejskiej.

Był członkiem rady klastra doskonałości MERGE (Federal Cluster of Excellence MERGE). Był organizatorem polsko-niemieckiej konferencji Bridge 2016.

Był organizatorem opolskiego Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich (FPC ALighT).

Nagrodzony m.in. Laurem Umiejętności i Kompetencji Opolskiej Izby Gospodarczej za wkład w rozwój lokalnego środowiska akademickiego, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, wyróżniony tytułem Honorowy Profesor Politechniki Pekińskiej wielokrotnie nagradzany przez polskie i zagraniczne uczelnie.

Był wyróżniony tytułem „Zasłużony Obywatel” miasta Opola oraz gminy Polska Cerekiew.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto