Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest Kobiet Opole. Tysiąc osób ponownie blokowało ulice miasta

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Skandowane okrzyki "J...ć PiS" i "Rewolucja jest kobietą". Dziesiątki transparentów w dłoniach, dźwięki trąbek i samochodowych klaksonów. Tak wyglądał kolejny dzień protestów Opolan przeciwko ograniczeniu możliwości przerywania ciąży. Na "spacer" po Opolu wyszło co najmniej tysiąc osób.

"Spacer" zaczął się tradycyjnie na placu Wolności. Przez 25 minut maszerujący przez przejścia dla pieszych blokowali rondo. To samo próbowali zrobić protestujący w samochodach oznakowanych czerwonymi błyskawicami, ale policja szybko zmusiła ich do opuszczenia ronda.

- Przyszłam z mężem i 11-letnimi córkami. Chodzi nam o szeroko rozumianą wolność, nie tylko o wolność do decydowania o swoim ciele, ale o wolność do decydowania o sprawach naszego kraju. Teraz czujemy się jak w klatce i chcemy się temu przeciwstawić - mówiła jedna z kobiet.

- Jestem tu z moją dziewczyną i koleżankami. Mężczyźni muszą wspierać kobiety, bo to walka o podstawowe ludzkie prawa - dodał 20-letni student.

Na tekturowych transparentach hasła: "Moje ciało, mój wybór"." Mamy dość". "Prawa kobiet, prawami człowieka".
Nowością było odwołujące się do literatury: "Jak Balladynę za wszystkie zbrodnie, czerwony piorun was dziś pier..lnie".

Wzdłuż ulicy Piastowskiej towarzyszyli "spacerowi" protestujący w samochodach. Klaksonami wybijali rytm odpowiadający skandowanemu "J...ć PiS". Maszerujących dźwiękami klaksonów "pozdrawiali" też inni kierowcy.

"Spacerujący" chcieli zablokować duże rondo (plac Konstytucji), ale policja uprzedziła ich zamiary i zablokowała radiowozami wjazd na rondo, zmuszając kierowców do jazdy estakadą.

Idące na czele dziewczyny, reagując na ten ruch policji, pokierowały protestujących ulicą Sądową w kierunku ronda przy "Solarisie". Tam na kilka minut udało się zablokować ruch, a sznur stojących samochodów ciągnął się aż do skrzyżowania Ozimska-Reymonta.

Ok. godziny 19.30 "spacer" zakończył się na placu Wolności.

Strajk Kobiet w Opolu odbywa się w stolicy regionu niemal każdego dnia od momentu decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał przerwanie ciąży w sytuacji ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu za sprzeczne z ustawą zasadniczą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto