Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedstawiono wyniki badań wód geotermalnych w Wągrowcu! Temperatura jest wyższa niż przewidywano!

Robert Pilachowski
Robert Pilachowski
W poniedziałek, 25 marca, w Państwowej Szkole Muzycznej w Wągrowcu odbyła się konferencja, podczas której zaprezentowano wyniki badań wód geotermalnych z Wągrowca. Okazało się, że temperatura jest wyższa niż początkowo zakładano! Co to oznacza dla mieszkańców?

Podczas konferencji, na której przedstawiono wyniki badań oraz omówiono wszystkie związane z nimi aspekty, wystąpili: prezes zarządu spółki Geotermia Polska - Łukasz Białczak, członek zarządu wykonawcy UOS Drilling - Janusz Dańda, geolog - Marcin Kukuła oraz Hubert Skowron - koordynator projektu. Gościem specjalnym był Piotr Szczepański z Ministerstwa Klimatu.

Dobre wieści

Podczas panelu dyskusyjnego poznaliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące właściwości wody. Wynik tego kluczowego parametru, na który wszyscy czekali, okazał się bardzo dobry! Mianowicie temperatura wody jest wyższa od tej zakładanej jeszcze przed odwiertem i wynosi 70 stopni Celsjusza. To dobra wiadomość, ponieważ od tego parametru zależało, czy cały projekt ma sens. Teraz wiadomo, że decyzja o podjęciu odwiertu była słuszna i daje to spore perspektywy dla Wągrowca w obszarze tańszego źródła ciepłej energii. Pozostałe wyniki badań, które poznaliśmy, to:

  • wydajność otworu - 263 m3/h
  • mineralizacja wody złożowej - 94-96 g/l
  • typ hydrochemiczny wody - Cl-Na

Co dalej?

Temperatura wody, jaka występuje pod Wągrowcem, to niewątpliwy powód do radości. Jednakże, to dopiero początek długiej drogi, jaką czekają włodarzy, aby zacząć czerpać korzyści z tego ciepłego źródła. Perspektyw jest kilka. Te najoczywistsze, to zbudowanie sieci ciepłowniczej, aby mieszkańcy mieli dostęp do taniego źródła ciepła. Kolejną opcją jest stworzenie obszaru przemysłowego dla przedsiębiorców. Najbardziej ambitne plany, to stworzenie w Wągrowcu uzdrowiska z termami, tężniami oraz całą infrastrukturą wykorzystującą wody geotermalne. Na to jednak potrzeba ogromnych kwot pieniędzy, sięgających nawet kilkudziesięciu milionów złotych.

Skąd pieniądze?

Polska, a szczególnie Wielkopolska, jest bogata w zasoby, które dotychczas były niedoceniane. Od kilku lat zaczęliśmy badać i odkrywać nowe źródła energii cieplnej - energię ciepłych wód podziemnych, czyli energię geotermalną. Jest to jedna z najbardziej perspektywicznych możliwości zamiany źródeł energii kopalnianych na źródła bezemisyjne. Jak wiadomo, Unia Europejska mocno w ostatnich latach stawia na przebudowę swojej gospodarki energetycznej, w tym energetyki cieplnej, gdzie wody termalne idealnie wpasowują się w tę politykę. Jesteśmy w momencie, w którym odblokowano nam fundusze z KPO, a wiemy, że duża część z tych pieniędzy ma być przeznaczona właśnie na zmiany polityki klimatycznej. Mam nadzieję, że uda nam się te fundusze wykorzystać na projekty takie, jak ten w Wągrowcu. Już teraz wiemy, że tworzone są nowe programy dedykowane między innymi na zmiany w ciepłownictwie i są przeznaczone na te cele ogromne pieniądze. Głęboko wierzę, że uda się w Wągrowcu z tych środków wybudować ciepłownię

- powiedział Dyrektor Gabinetu Politycznego, Piotr Szczepański, reprezentujący Ministerstwo Klimatu i Środowiska

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto