Dziś prezentujemy kolejną porcję zdjęć pokazujących, jak wyglądało przedwojenne Opole, a tak naprawdę Oppeln, bo do 1945 roku to jedno z najstarszych polskich miast znajdowało się w granicach Niemiec.
Dzięki zbiorom Narodowego Archiwum Cyfrowego mamy możliwość zobaczenia Opola, którego już nie ma: budynków, ulic, mostów i placów, które nie istnieją lub zmieniły swoje oblicza i przeznaczenie.
Fotografie sprzed 80 i więcej lat pokazują, też jak kiedyś żyło się w Oppeln.
Czy wiecie np., że budynek przy ul. Kościuszki (przed wojną Moltkestr.), w którym dziś mieści się Zespół Szkół Ekonomicznych, przed wojną był siedzibą Izby Rolniczej w Opolu?
Natomiast w pobliskim budynku Zespołu Szkół Elektrycznych działała miejska szkoła zawodowo-techniczna (niem. Städtische Berufs und Fachschule), zbudowana w latach 1928-29.
W galerii można zobaczyć, jak wyglądał gmach tzw. starej rejencji w Opolu, który stał na dzisiejszym pl. Wolności. Budynek został rozebrany, a rejencję przeniesiono do nowo wybudowanego gmachu, w którym dziś mieści się Urząd Wojewódzki Województwa Opolskiego.
Niestety powstanie modernistycznego budynku w tej lokalizacji wymagało wyburzenia Zamku Piastowskiego, z którego zachowano jedynie wieżę.
Na fotografiach uchwycono też katastrofę budowlaną, która wydarzyła się w Opolu 14 lipca 1934 roku. Zawaliła się wówczas wieża stojącego na rynku ratusza.
Do zdarzenia doszło w niedzielę, tuż po godzinie 21:00. Na szczęście obyło się bez ofiar.
Bo, po pierwsze, był późny wieczór, po drugie robotnicy uciekli wcześniej, gdy usłyszeli trzaski, wreszcie po trzecie wieża padła w kierunku ulicy Zamkowej i kościoła Franciszkanów, idealnie trafiając w lukę pomiędzy domami narożnymi rynku.
Powodem tej katastrofy budowlanej była rozbiórka domów kupieckich, które przez lata obrosły ratusz od strony południowej i zachodniej.
Gdy robotnicy zabrali się za budynki stojące od strony południowej, przylegające do wieży ratuszowej, zaobserwowano na samej wieży dwie rysy. Nakazano ich obserwację, a także podparcie zabytku grubymi balami, nie przerwano jednak akcji rozbiórkowej.
Zaraz potem wieża runęła.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które pokazują, jak przed wojną wyglądało Opole.
iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?