Przedwojenne Opole na starych pocztówkach. Zobacz dawne miasto, którego już nie ma

Opo
Przedwojenne Opole w kolorze. Rok 1918. Widok w dół Zimmerstrasse (obecna 1 Maja). W miejscu straganu potem przez wiele lat stała latarnia.
Przedwojenne Opole w kolorze. Rok 1918. Widok w dół Zimmerstrasse (obecna 1 Maja). W miejscu straganu potem przez wiele lat stała latarnia. Opolska Biblioteka Cyfrowa
Opole na fotografiach sprzed 100 lat jest czarno-białe. Na pokolorowanych cyfrowo pocztówkach z tamtych czasów widać, jak prezentowało się wtedy miasto. Ulica Krakowska, Zamek Piastowski, gmach starej rejencji, plac Daszyńskiego, koszary - to tylko część punktów, które za sprawą starych widokówek można zobaczyć w niezwykłych barwach.

Przedwojenne Opole w kolorze. Niezwykłe widoki

II wojna światowa znacznie odmieniła krajobraz Opola. Ścisłe centrum miasta co prawda nie ucierpiało znacznie z powodu działań wojennych, ale wiele budynków zniszczono i spalono już po tym, jak rozgościła się w nich Armia Czerwona. Szabrownicy często zacierali ślady swoich działań, podkładając ogień.

Wielu przedwojennych budynków w Opolu już nie ma, ale pozostały na fotografiach oraz pocztówkach.

Dodatkowy atut starych pocztówek jest taki, że ich wydawcy często drukowali je w kolorze (po nałożeniu barw na czarno-biały obraz). Nie znaczy to oczywiście, że pastelowe barwy na pocztówkach w pełni oddają ówczesną rzeczywistość. Dają jednak pewne pojęcie, jak około stu lat temu wyglądało miasto.

Na kolorowych pocztówkach można zobaczyć m.in.
jak prezentował się obecny plac Wolności wraz z gmachem starej rejencji oraz stojącym przed nim pomnikiem cesarza Wilhelma I. Mamy Zamek Piastowski wraz z jego ogrodami. Można zobaczyć ludzi spacerujących przez obecną ul. Powstańców Śląskich czy żołnierzy ćwiczących w kompleksie wojskowych koszarów w rejonie ul. Plebiscytowej. A to tylko część z uwiecznionych miejsc.[/cyt]

Przedwojenne Opole w kolorze. Takiego miasta już nie ma

Wszystkie te widoki pochodzą ze zbiorów Opolskiej Biblioteki Cyfrowej, za którą odpowiada Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu. Prezentujemy je w załączonej galerii. Dzięki temu możliwa jest niezwykła podróż w czasie.

Warto się wybrać m.in. dlatego, że ujęcia te ukazują, jaką Opole przeszło na przestrzeni ponad stu lat. Najstarsze widokówki datowane są bowiem na początek XX wieku. Każda z nich ukazuje kawałek historii miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie