Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przemyt egzotycznych zwierząt? Opolscy celnicy zatrzymali na autostradzie A4 kierowcę przewożącego chronione konwencją waszyngtońską turaki

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Postępowanie w sprawie wywozu z Polski turaków prowadzi Wydział Dochodzeniowo-Śledczy Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu.
Postępowanie w sprawie wywozu z Polski turaków prowadzi Wydział Dochodzeniowo-Śledczy Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu. KAS Opole
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Opola zatrzymali na autostradzie A4 kierowcę przewożącego turaki, chronione konwencją waszyngtońską ptaki. Istnieje podejrzenie, że mogło dojść do próby nielegalnego wywozu zwierząt za granicę.

Celnicy znaleźli w samochodzie dziewięć turaków – afrykańskich ptaków, niewystępujących naturalnie w Europie, które są chronione konwencją waszyngtońską. Kierowca powiedział, że wiezie je do Holandii.

Okazało się jednak, że nie ma wszystkich potrzebnych dokumentów do ich przewozu, przedstawił jedynie ten o nazwie ,,Potwierdzenie pochodzenia zwierzęcia" wystawiony i podpisany przez właściciela hodowli - informuje Agnieszka Jóźwin-Dalecka z Izby Administracji Skarbowej w Opolu.

Nie posiadał natomiast tego wystawianego przez powiatowego lekarza weterynarii stwierdzającego, że przewożone ptaki pochodzą z legalnego źródła, kierowca nie zgłosił też zamiaru przewozu ptaków w starostwie.

Celnicy przewieźli turaki do wyspecjalizowanej przychodni weterynaryjnej, by poddać je kwarantannie.

Kilka dni później kierowca przedstawił zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii informujące o tym, że zatrzymane ptaki wykluły się w lipcu i pochodzą z legalnej hodowli oraz dokument rejestracyjny potwierdzający wyhodowanie ich w niewoli.

Ponieważ jednak dokumenty powinny być wystawione do 14 dni od narodzin zwierząt hodowlanych w niewoli, istnieje podejrzenie, że mogło dojść do próby nielegalnego wywozu ptaków chronionych konwencją waszyngtońską - mówi Agnieszka Jóźwin-Dalecka.

Dalsze postępowanie w sprawie prowadzi Wydział Dochodzeniowo-Śledczy Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu.

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem - CITES, zwana również konwencją waszyngtońską, to międzynarodowy układ ograniczający transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami. Tekst konwencji obejmuje swoim zasięgiem wszystkie gatunki turaków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przemyt egzotycznych zwierząt? Opolscy celnicy zatrzymali na autostradzie A4 kierowcę przewożącego chronione konwencją waszyngtońską turaki - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto