Radni sejmiku przyjęli budżet na rok 2022. Nie obyło się bez burzliwej dyskusji o finansowaniu nauki języka niemieckiego

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
W przyszłorocznym budżecie zarezerwowano nieco ponad 200 mln zł na inwestycje. Połowa z tej kwoty dotyczy samego remontu dróg wojewódzkich.
W przyszłorocznym budżecie zarezerwowano nieco ponad 200 mln zł na inwestycje. Połowa z tej kwoty dotyczy samego remontu dróg wojewódzkich. UMWO
Udostępnij:
Radni województwa opolskiego przegłosowali uchwałę budżetową na 2022 rok. Była to tylko formalność, ponieważ koalicja KO-PSL-MN ma w sejmiku niezagrożoną większość. Najwięcej emocji wzbudziło przyjęcie apelu do Sejmu i Senatu w sprawie wycofania decyzji o zmniejszeniu finansowania nauki języka niemieckiego w polskich szkołach.

Dochody budżetu województwa na 2022 rok zostały zaplanowane na niemal 600 mln zł, a wydatki na 644 mln zł. Radni po długiej dyskusji przyjęli budżet województwa na przyszły rok – za jego przyjęciem głosowało 21 radnych, a 8 radnych PiS wstrzymało się od głosu.

- Z roku na rok spada poziom zadłużenia województwa. Jak obejmowałem funkcję marszałka, w 2013 roku, to zadłużenie przekraczało 200 mln zł, w tym roku spadnie do 61,5 mln zł, a na koniec przyszłego roku wyniesie 42 mln. To pokazuje, że staramy się prowadzić finanse regionu w sposób bezpieczny – zapewnia marszałek Andrzej Buła.

Najwięcej pieniędzy pójdzie na drogi

W przyszłorocznym budżecie zarezerwowano nieco ponad 200 mln zł na inwestycje. Połowa z tej kwoty dotyczy samego remontu dróg wojewódzkich.

Rozbudowane mają zostać drogi wojewódzkie:

  • 408 w Ortowicach i na odc. Kędzierzyn-Koźle – Brzeźce,
  • 409 na odc. Rożniątów – Strzelce Op.,
  • 414 na odc. Prószków – Przysiecz,
  • 416 w Kietrzu i na odc. Ściborowice – Kórnica,
  • 423 w Zdzieszowicach,
  • 429 w Prószkowie,
  • 454 w Krogulnej

W budżecie zarezerwowano także ponad 60 mln zł na dotacje do pasażerskich przewozów regionalnych.

Większa ochrona dla opolskich pacjentów

Na ochronę zdrowia sejmik przeznaczy w sumie 86 mln zł, z czego na inwestycje w szpitalach ponad 55 mln zł. Przewidziano rozbudowę pawilonu dla chorych w OCR w Korfantowie, inwestycje w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, modernizację budynku Stobrawskiego Centrum Medycznego w Kup czy modernizację systemu wentylacji w Centrum Terapii Nerwic w Mosznej.

Kontynuowane będą działania związane ze wsparciem walki z pandemią COVID-19 – blisko 9 mln zł przeznaczono dla 26 placówek ochrony zdrowia w całym regionie, a 10 mln zł na kompleksowy program profilaktyki pocovidowej dla mieszkańców regionu.

Nadal kontynuowany będzie zapoczątkowany w ubiegłym roku program stypendialny dla studentów kierunków medycznych – na ten cel jest 2,2 mln zł. Po raz pierwszy w budżecie województwa znalazły się 2 mln złotych na przygotowanie programu wsparcia rodziny i rodzicielstwa, w tym leczenia niepłodności. Na pomoc potrzebującym, czyli na zadania z polityki społecznej zaplanowano 34,4 mln zł.

W przyszłorocznym budżecie zarezerwowano nieco ponad 200 mln zł na inwestycje. Połowa z tej kwoty dotyczy samego remontu dróg wojewódzkich.
W przyszłorocznym budżecie zarezerwowano nieco ponad 200 mln zł na inwestycje. Połowa z tej kwoty dotyczy samego remontu dróg wojewódzkich. UMWO

Radni przeciwko zmniejszeniu wydatków na naukę niemieckiego

W trakcie sesji budżetowej radni przyjęli także apel sprzeciwiający się zmniejszeniu o 40 mln zł subwencji oświatowej na nauczanie języków mniejszościowych i języka regionalnego w szkołach.

- Ograniczenie w finansowaniu to ograniczenie możliwości młodemu pokoleniu. Ta decyzja godzi nie tylko w mniejszość niemiecką, ale także wszystkich, którzy z tych możliwości edukacji korzystają - tłumaczyła radna Edyta Gola z MN.

Wtórował jej przewodniczący sejmiku Rafał Bartek, który podkreślał, że dzięki tym pieniądzom funkcjonują małe szkoły na terenach wiejskich, a teraz ich działalność będzie poważnie zagrożona.

Innego zdania był jednak radny PiS Dariusz Byczkowski, który zwrócił uwagę, że apel będzie miał znaczenie wyłącznie symboliczne i niczego już w tej sprawie nie zmieni.

- Do tej pory nie ma symetrii między niemiecką mniejszością w Polsce a Polakami w Niemczech - podkreślał Byczkowski.

Apel trafi teraz prezydenta RP, marszałków Sejmu i Senatu, premiera i ministra edukacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Radni sejmiku przyjęli budżet na rok 2022. Nie obyło się bez burzliwej dyskusji o finansowaniu nauki języka niemieckiego - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie