Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rady dzielnic w Opolu. Radni zatwierdzili zmniejszenie ich ilości [MAPA]

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Radni zatwierdzili zmniejszenie ilości dzielnic poprzez połączenie ich w większe jednostki
Radni zatwierdzili zmniejszenie ilości dzielnic poprzez połączenie ich w większe jednostki Archiwum
Nie 29, a 13 – tyle dzielnic będzie wkrótce w Opolu. Radni prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego oraz PiS przegłosowali zmiany w statutach dzielnic i połączenie części z nich. Radni Koalicji Obywatelskiej wstrzymali się od głosu, przepadły też ich poprawki do projektów.

Prace nad projektem zmniejszenia ilości dzielnic w Opolu trwały od początku roku. Ratusz inicjatywę uzasadniał tym, że radnych dzielnicowych jest tyle, ile urzędników w ratuszu, wskazywano też na dysproporcje pomiędzy dzielnicami, które niezależnie od ilości mieszkańców dysponowały identycznymi budżetami.

Nowe rady dzielnic. Głosowanie przez minimum 10 dni

- Podczas konsultacji sygnalizowano, że są problemy ze skompletowaniem 15 osób potrzebnych do pracy w radzie dzielnicy. Po połączeniu dzielnic, w których mieszka mniej osób w większe podmioty, ryzyko wystąpienia takiego scenariusza jest mniejsze – wskazywała Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu.

- Chcemy też wydłużyć czas głosowania w wyborach do rad dzielnic. Na ukończeniu jest serwis do głosowania. Chcemy, by wybory trwały minimum 10 dni. To powinno ułatwić głosowanie na kandydatów oraz większych zainteresowanie samymi wyborami – argumentowała.

Dorota Piechowicz-Witoń zaznaczała, że większe dzielnice będą mogły liczyć na wyższe zasoby finansowe. – Prace nad regulacjami w tej kwestii trwają – stwierdziła.

Kwestia finansów nadal otwarta

Przemysław Pospieszyński, przewodniczący klubu KO, dociekał, dlaczego radni mają głosować na łączeniem dzielnic w sytuacji, gdy kwestia ich finansowania nie została jeszcze uregulowana.

- Statuty dzielnic ustala rada miasta, ale o ilości pieniędzy, jakie mają do dyspozycji decyduje prezydent – odpowiadał Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Dorota Piechowicz-Witoń dodawała, że zasady związane z finansowaniem regulować będzie uchwała, a prezydent decyduje o ilości pieniędzy, jakie będą miały do dyspozycji poszczególne dzielnice.

KO zgłosiła poprawki

Emocje wzbudził zapis w statutach nowych dzielnic, na mocy którego przewodniczący zarządu danej dzielnicy będzie wskazywał osoby do zarządu. Przemysław Pospieszyński przekonywał, że może to prowadzić do sytuacji, w której przedstawiciele jednej z dzielnic zdominują zarządy nowych jednostek. Następnie złożył poprawki do 13 uchwał, na mocy których do składu zarządu mógłby kandydować każdy radny dzielnicowy, a o ostatecznym składzie zarządu dzielnicy decydowałoby tajne głosowanie.

Radni klubu prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego krytykowali inicjatywę. Alicja Wiśniewska wskazywała, że Przemysław Pospieszyński należał do zespołu pracującego nad zmianami w radach dzielnic i dociekała dlaczego wcześniej nie przedstawił tych propozycji. Dariusz Chwist stwierdził, że przykrym jest, iż te poprawki nie były zgłoszone na posiedzeniach komisji rady miasta i zasugerował, że lider KO zgłosił jego dopiero na sesji, aby zrobić szum wokół siebie.

- Nie mogłem być na ostatnim posiedzeniu zespołu ds. rad dzielnic. Natomiast statuty rad dzielnic pojawiły się tuż przed posiedzeniami komisji rady miasta i przez to nie sposób było wcześniej przygotować tych poprawek – odpowiadał Przemysław Pospieszyński.

Radni zatwierdzili zmniejszenie ilości dzielnic

Mecenas obecna na sesji nie miała uwag do kształtu poprawek. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski zaopiniował je negatywnie. – Stosowne podmioty mogły już dokonać zmian, był na to czas. Mam świadomość, że nasza propozycja nie musi być idealna. Mamy pięć lat na obserwację tego, jak dzielnice będą funkcjonowały w nowym kształcie i nie można wykluczyć pewnych poprawek. To, co teraz jest, to efekt kompromisu - komentował.

Ostatecznie w przypadku każdego z 13 głosowań w sprawie nowych dzielnic poprawki zgłoszone przez KO były odrzucane większością głosów klubów radnych Arkadiusza Wiśniewskiego oraz PiS. Te same kluby głosowały za łączeniem dzielnic, klub KO w tych głosowaniach wstrzymywał się.

Nowe radzi dzielnic w Opolu

  1. dzielnica nr 1 to Czarnowąsy, Brzezie, Borki i Świerkle (łącznie 4850 mieszkańców);
  2. dzielnica nr 2 to Zakrzów, Krzanowice, Wróblin (2764 mieszk.);
  3. dzielnica nr 3 to Chabry (7937 mieszk.);
  4. dzielnica nr 4 to os. Armii Krajowej (15925 mieszk.);
  5. dzielnica nr 5 to teren Malinki i Gosławic (14224 mieszk.);
  6. dzielnica nr 6 to Grudzice, Malina i Kolonia Gosławicka (10882 mieszk.);
  7. dzielnica nr 7 to Nowa Wieś Królewska, Grotowice i Groszowice (10635 mieszk.);
  8. dzielnica nr 8 to Śródmieście (17195 mieszk.);
  9. dzielnica nr 9 to Stare Miasto (9810 mieszk.);
  10. dzielnica nr 10 to Nadodrze (5809 mieszk.);
  11. dzielnica nr 11 to Zaodrze (11358 mieszk.);
  12. dzielnica nr 12 to Sławice, Półwieś, Bierkowice i Wrzoski (5606 mieszk.);
  13. dzielnica nr 13 to Szczepanowice, Wójtowa Wieś, Chmielowice, Winów i Żerkowice (7993 mieszk.).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rady dzielnic w Opolu. Radni zatwierdzili zmniejszenie ich ilości [MAPA] - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto