Dotację sięgającą maksymalnie do niemal 40 tys. zł można przeznaczyć m.in. na wymianę „kopciucha” na inne źródło ciepła, montaż nowych okien i drzwi lub podłączenie się do sieci ciepłowniczej.
- Te pieniądze będą mogły trafić do właścicieli lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Za takie uznaje się wszystkie tradycyjne piece. Nadrzędnym celem jest bowiem poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych. Wysokość dotacji będzie zależała od dochodów beneficjenta – mówi Aleksandra Drescher, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.
Ciepłe Mieszkanie na Opolszczyźnie. Co będzie można kupić?
Wśród działań, które są możliwe do sfinansowania WFOŚiGW wylicza m.in.:
- montaż kotła gazowego kondensacyjnego,
- kotła na pelet drzewny o podwyższonym standardzie,
- pompy ciepła,
- podłączenie lokalu do elektrycznego ogrzewania lub do wspólnego efektywnego źródła ciepła,
- wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
- wymiana drzwi i okien,
- wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Samorządowcy chwalą program, mieszkańcy czekają na pierwsze nabory
- Próbujemy zwłaszcza w naszym zabytkowym centrum miasta polepszyć jakość powietrza. Z tego powodu chętnie uczestniczymy w takich programach jak „Ciepłe mieszkanie” lub „Czyste Powietrze”. Liczymy się jednak z tym, że mogą pojawić się pewne wyzwania, chociażby z tego powodu, że każdy z wnioskodawców musi mieć wykonany audyt energetyczny. Będziemy musieli się zabezpieczyć się przed sytuacjami, w których ktoś po wykonaniu audytu zrezygnuje z dalszego procedowania. W takich sytuacjach za audyt, którego koszt może wynieść od 1000 do 3000 złotych, będzie musiał zapłacić mieszkaniec z własnych środków. To nasze zabezpieczenie i gwarancja, że żadne pieniądze Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu nie przepadną i nie zostaną zmarnowane – mówi Artur Rolka, burmistrz Paczkowa.
Inwestycje poprawiające jakość powietrza ruszą jeszcze w tym roku, tak aby zdążyć przed przyszłym sezonem grzewczym.
- Można uzyskać naprawdę spore dofinansowanie, dlatego mieszkańcy naszej gminy już ustawiają się w kolejce i pytają o szczegóły tego programu – podkreśla burmistrz Paczkowa.
O nowych szansach dla mieszkańców na poprawę jakości swojego codziennego życia dzięki programowi „Ciepłe mieszkanie” mówił z kolei Jan Woźniak, burmistrz Otmuchowa.
- To wyjątkowa szansa na zmniejszeniu emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych. Dzięki nowym inwestycjom możemy wymienić starego kopciucha na nowe, niskoemisyjne źródła ciepła – tłumaczył burmistrz Woźniak.
Zwrócił także uwagę, że w tym programie mieszkańcy nie będą musieli jeździć do Opola, ponieważ wszystkie formalności załatwią w swoich gminach. Dodatkowo w Otmuchowie powołani zostaną pełnomocnicy sołectw, którzy pomogą mieszkańcom w wypełnieniu wniosków.
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?