Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja szansą obszarów chronionych

UMWO
umwo.pl
Przedstawiciele instytucji zainteresowanych zarządzaniem obszarami Natura 2000 spotkali się w urzędzie marszałkowskim na seminarium poświęconemu tej tematyce.

Jak mówił dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska urzędu marszałkowskiego, Manfred Grabelus, przez lata ingerowaliśmy w przyrodę i dziś ze skutkami tej ingerencji przyroda sama nie daje sobie rady. Dlatego też należy dążyć do zachowania cennych przyrodniczo terenów, bo to będzie kapitał, jaki zostawimy kolejnym pokoleniom.
Podczas seminarium dyskutowano o koncepcji rewitalizacji i planów zadań ochronnych obszarów Natura 2000 na przykładzie łąk w okolicach Kluczborka.

Organizatorzy seminarium chcieli w ten sposób zainicjować proces opracowania koncepcji ochrony i rewitalizacji tego obszaru przy współudziale wszystkich zainteresowanych stron (instytucji, organizacji, osób indywidualnych). Zaproszono zatem do udziału m.in. przedstawicieli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.

Jak mówił jeden z organizatorów spotkania, przedstawiciel LGD Dolina Stobrawy Adam Ulbrych, ekolodzy oczekują w tym działaniu dialogu i współpracy z przedstawicielami władz. – Przygotowując to opracowanie chcemy pokazać, że Natura 2000 to nie tylko wyrzeczenia, ale także możliwość generowania zysków - mówił. Zwracała także na to uwagę przedstawicielka ARiMR, która mówiła o wprowadzanych od marca tego roku zmianach w Programie Rolno-Środowiskowym, w jeszcze większym stopniu uwzględniającym obszary chronione.

Inicjatorzy spotkania podkreślali, że Natura 2000 nie musi się wiązać z pozostawieniem obszarów w nienaruszonym stanie, a wręcz przeciwnie – aby przywrócić je do stanu sprzed lat, konieczna jest ich rewitalizacja, która może okazać się szansą dla mieszkańców tych terenów. W dolinie Stobrawy taką szansą może być spiętrzenie wody rzeki i stworzenie na niej atrakcyjnego szlaku kajakowego, powstanie gospodarstw ekologicznych w okolicy nadrzecznych łąk czy uruchomienie młynów wodnych – na wzór tych sprzed lat – i uruchomienie w ten sposób małych elektrowni.

Z racji podobnej charakterystyki sąsiednich obszarów Natura 2000, spotkanie powinno być wstępem do zainicjowania podobnego procesu tworzenia opracowań rewitalizacyjnych także na innych chronionych terenach w regionie.

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam **

swój artykuł

lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę?
Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę?
Poinformuj nas**!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto