Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Robot do operacji kręgosłupa testowany w szpitalu klinicznym w Opolu

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Lekarze z Oddziału Neurochirurgii USK w Opolu testowali supernowoczesnego robota neurochirurgicznego. Jest szybszy od człowieka i nie myli się. Usprawni leczenie kręgosłupów, o ile znajdzie się 1 milion dolarów na jego zakup.

- Robot ExcelsiusGPS to rewolucja w zautomatyzowanej chirurgii kręgosłupa. Stanowi przedmiot naszego zainteresowania już od dwóch lat, gdy lekarze z Opola odwiedzili Audubon w Pensylwanii w fazie prototypowej urządzenia. W zeszłym roku nasi specjaliści uczestniczyli w Niemczech w pierwszych europejskich operacjach, a teraz mogliśmy poćwiczyć integrację egzemplarza testowego z urządzeniami sali operacyjnej w USK - mówi dr hab. n. med. Dariusz Łątka, prof. UO,
Kierownik Oddziału Klinicznego Neurochirurgii USK.

System umożliwia nawigację chirurgiczną w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem obrazów radiologicznych pacjenta i prowadzi trajektorię specjalistycznych instrumentów chirurgicznych przy użyciu ramienia robotycznego, wzdłuż ścieżki określonej przez chirurga.

- Przed przystąpieniem do zabiegu chirurg może tworzyć i zapisywać trajektorie, uzyskiwać do nich dostęp i przeprowadzać ich symulację - podkreśla dr Dariusz Łątka. - Oznacza to, że instrumenty są tak prowadzone, by poruszały się po trajektorii określonej przez chirurga, a pozycje instrumentów chirurgicznych są śledzone w obszarze anatomicznym pacjenta oraz nieustannie aktualizowana jest ich pozycja.

System stanowi robotyczne przedłużenie systemów nawigacji, które są w użyciu w Opolu od 2003 roku. Opolska neurochirurgia była jednym z pionierów wykorzystania nawigacji śródoperacyjnej w Polsce i ma nadzieję kontynuować tę tradycję przy wsparciu superrobota.

Robotyzowana chirurgia kręgosłupa niesie same korzyści pacjentowi. Poprzez stosowanie technik małoinwazyjnych pozwala na zmniejszenie utraty krwi, skrócenie czasu operacji i pobytu w szpitalu, przyspiesza dochodzenie do zdrowia, zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych.

Kiedy neurochirurg zaplanuje działania robota, zostaną one wykonane z absolutną precyzją. Robotowi nie zadrży ręka, nie popełni najmniejszego błędu.

- W porównaniu do metod tradycyjnych ryzyko popełnienia błędu osadzenia implantu spada niemal do zera - mówi dr
Łątka.

Robot jest też znacznie szybszy od lekarzy. Klasyczna operacja krótkiej stabilizacji kręgosłupa zajmuje sprawnemu zespołowi 2-3 godziny. Przy użyciu robota może trwać 30-45 minut.

Wspomniany zabieg to najczęściej w tej chwili z powodu epidemii zalegająca operacja neurochirurgiczna. Kolejki, które przed pandemią były niemałe, teraz są już gigantyczne.

- W epoce po-Covidowej trzeba będzie nadganiać stracony czas i posiadanie takiego robota będzie miało ogromne znaczenie - podkreśla kierownik Oddziału Neurochirurgii USK.

Urządzenie, którego dwa egzemplarze są w Polsce (13 w Europie i 125 na całym świecie) kosztuje 1 milion dolarów.

- Jeśli tylko zatwierdzony zostanie budżet Unii Europejskiej, dostępne będą olbrzymie pieniądze. Będziemy aplikować o środki na zakup tego wyjątkowego robota. Gdyby wszystko poszło szybko, moglibyśmy przy jego użyciu ratować kręgosłupy Opolan już w 2021 roku - podkreśla dr hab. Dariusz Łątka.

j

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto