Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rodzina z Opola odtwarza znane obrazy. Matejko, Malczewski, Beksiński, Gierymski, Gerson. Musicie to zobaczyć!

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Inscenizacje znanych obrazów w wykonaniu rodziny z Opola.
Inscenizacje znanych obrazów w wykonaniu rodziny z Opola. archiwum prywatne
9 obrazów odtworzyła dotychczas w domowych warunkach rodzina Smolińskich z Opola. To ich sposób na "niezwariowanie" w czasie narodowej kwarantanny.

"Rejtan" - wczoraj i dziś! Nie wychodźcie z domu! Nie zwariujcie!! Bawcie się dobrze - napisał 7 kwietnia na facebookowym profilu Sławomir Smoliński z Opola i zestawił zdjęcia znanego obrazu i inscenizacji, jaką przygotował z domownikami.

Od tego czasu powstało już 9 takich żywych obrazów z udziałem Sławka, jego żony Kasi i dzieci 18-letniego Bartka i 14-letniej Mai. Udostępniają je FB.

- Pomysł zrodził się jako odpowiedź na akcję #zostanwdomu. Chcieliśmy zrobić coś wspólnie. Za cel wybraliśmy obrazy polskich autorów. Każdego popołudnia omawiamy, który możemy przedstawić w następnej kolejności. Przygotowania do niektórych zdjęć trwają godzinami: bo trzeba zmienić ustawienia mebli w pokoju, przygotować charakteryzację. Najpierw robimy jedną partię zdjęć, oglądamy je na komputerze i nierzadko poprawiamy, bo na przykład ktoś uznał, że źle ułożył rękę albo że można zrobić coś lepiej - opowiada Sławek.

I kontynuuje: Najtrudniejszy dotychczas technicznie był obraz Beksińskiego, do którego musieliśmy użyć świec przesłoniętych bibułą, żeby oddać kolory i grę światła. Ostatnio Maja musiała też poćwiczyć przez cały dzień rozciąganie, żeby można było zrealizować pomysł na "Akrobatkę".

Sławek dotychczas prowadził firmę zajmującą się pomiarami czasu na zawodach sportowych. Z powodu koronawirusa zawiesił działalność. Czeka na możliwość powrotu do aktywności.

Kasia pracuje w urzędzie - w niektóre dni zdalnie. Obydwoje biegali regularnie trzy razy w tygodniu. Z powodu epidemii zrezygnowali z tej aktywności.

Maja jest uczennicą 7 klasy szkoły podstawowej. W czasie epidemii w domu dwa razy dziennie uczestniczy w treningach taekwondoo łącząc się online. Bartek - uczeń LO - jest raperem. Czas w domu poświęca na rozwój swojej pasji. Popołudniami tworzą żywe obrazy.

- Po pierwszej inscenizacji dostaliśmy dużo pozytywnych komentarzy znajomych i to nas zachęciło do kontynuuacji. Potem dowiedzieliśmy się, że w tym samym czasie akcję tworzenia takich obrazów w domowych warunkach zainicjowało Muzeum Narodowe w Warszawie - dodaje Sławek.

Jakie obrazy dotychczas zilustrowali w domowych warunkach?

2. "Mam nadzieję, że bawicie się tak samo dobrze jak my :) Dziś obraz Jacka Malczewskiego "Zatruta studnia" z 1906 roku. Obecnie dzieło znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu" - napisał kolejnego dnia Sławek.

3. "Dziś najtrudniejsza technicznie do wykonania i uwiecznienia inscenizacja. Zwłaszcza z uwagi na rosnące wymagania odbiorców :). Przedstawiamy wam obraz Zdzisława Beksińskiego "Pełzająca śmierć". Obraz znajduje się w kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku.

4. Piątek, piąteczek, piątunio, więc musi być dużo radości i nadziei :) Przedstawiamy dzieło Józefa Chełmońskiego "Bociany" z 1900, wykonany techniką olejną na płótnie, znajdujący się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. W rolę bocianów wcieliły się żurawie origami, w rolę krowy wcieliła się nasza kota, którą musieliśmy przekupić przysmakami, bo nie chciała współpracować.

5. Dziś przychodzimy do was z naszym koszyczkiem wielkanocnym, życząc wam ZDROWYCH i WESOŁYCH ŚWIĄT!! :) Zaplanowaliśmy na tę Wielką Sobotę obraz Aleksandra Gierymskiego "Żydówka z pomarańczami" czyli popularna pomarańczarka. Obraz olejny powstał w latach 1880-1881 i jego historia jest burzliwa. Zrabowany przez Niemców podczas II wojny światowej, odzyskany w 2011 roku. Obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

6. Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał! Przedstawiamy obraz Wojciecha Gersona "Spotkanie Zmartwychwstałego z Marią Magdaleną" z 1900 roku, olej na płótnie, 278 x 136 cm, parafia Ewangelicko-Augsburska w Tomaszewie Mazowieckim. To w zasadzie był wybór oczywisty i zaplanowany już kilka dni temu.

7. Doszedłem do wniosku, że musimy zacząć numerować nasze inscenizacje, bo już zaczynam się gubić w naszych dokonaniach ;)
Lany poniedziałek, czyli śmigus-dyngus! Na warsztat bierzemy obraz modernisty Juliusza Czechowicza (1894 - 1974) o tejże tematyce. Duuużo zabawy i w końcu cała trzódka na jednym zdjęciu. W rolę wody, wcieliła się woda. Szacunek dla dziewczyn, które podczas prób zostały wielokrotnie zlane

8. Matejko, wielkim malarzem był i dlatego trafia do naszej galerii po raz drugi. Przedstawiamy obraz Jana Matejki "Stańczyk", a właściwie "Stańczyk na dworze królowej Bony po utracie Smoleńska" – obraz z 1862. Obraz od 1924 znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

9. "Dziś obraz, do którego Maja przygotowywała się od wczoraj, bo wymagało to od niej ciężkiej pracy i rozciągnięcia się.
Przedstawiamy obraz młodej, polskiej artystki Renata Magda - Artist "Akrobatka" - napisał Sławek w środę.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto